ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Foglar Jaroslav (*06.07.1907 - †23.01.1999)

­­­­

Hoši od Bobří řeky (3)

Nejznámější Foglarův román, jehož podnětem se stal Tábor Svazu třinácti (skautský deník z roku 1927). Autor v něm dokonale postihuje dětskou touhu po dobrodružství, tajemnu, po kamarádském kolektivu, po životě v souladu s přírodou, apeluje na nejlepší lidské vlastnosti a jejich rozvíjení.

Knížka vypráví o dobrodružství třinácti chlapců, kteří vytvořili bratrstvo Hoši od Bobří řeky. V čele nich stál nejstarší Rikitan, který jim vymýšlel přes prázdniny různé úkoly a dovednostní soutěže. Téměř každý týden také uskutečňovali výpravy do přírody. Vyvrcholením jejich dobrodružství byla jejich výprava na celý srpen do Sluneční zátoky, kde prožili všichni kluci nejlepší prázdniny, jaké si mohli jen představit. Nejprve si ale museli připravit všechny potřebné věci na odjezd a také se zeptat svých rodičů. Všichni dostali svoleno, a tak se mohli vydat na cestu. Začátek byl těžký. Nejprve si museli najít příhodné místo, kde by rozložili tábor. Museli se přizpůsobit životu v přírodě a hlavně si zvyknout, že nemají žádnou televizi, rádio, připravené jídlo od mámy, pohodlí domova, měkké postele, ale místo toho petrolejové lampy, jídlo uvařené nad ohněm, spaní na tvrdé matraci. Jak je vidět, jsou to chlapi, kteří si na vše bez problémů zvykli a také se jim líbilo, že žijí jako před dávnými časy. Celý měsíc se bavili hraním her, poznáváním přírody. V hrách soutěžili o získání třinácti bobříků (např. uskutečnění 100 dobrých skutků, jeden den bez mluvení apod.). Za každý splněný bobřík získali nějaký barevný knoflík. Za celý měsíc bez rodičů se naučili sami si vařit, uklízet, starat se o sebe. Neštěstí pro všechny bylo, když se blížil konec prázdnin a začátek školy. Nechtělo se jim domů, protože je život v přírodě náramně bavil a všichni se přes tyto prázdniny velmi sžili. Po příjezdu domů byli jejich rodiče moc rádi, že se vrátili a byli nadšeni, jak se jejich synáčci za prázdniny zlepšili, stali se z nich hodní, šikovní, silní kluci, kteří všem pomáhali, a proto byli moc oblíbeni ve škole i mezi dospělými. Všichni kluci se ale už moc těšili na další prázdniny plné nových dobrodružství.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Foglar - Hoši od Bobří řeky (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­