ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Spartakus: Smrtí boj nekončí

Bitva s římskými legiemi byla dokonána, přežila ale Spartakova myšlenka svobody a spolu s ní zbytky Spartakových armád, roztroušené po italských horách. Hrdinou volného samostatného pokračování Spartaka je Říman Gavius, Spartakův spolubojovník, muž, pod jehož vedením dokáží bývalí Spartakovi vojáci vzdorovat římským vojevůdcům téměř deset dalších let.

HLAVNÍ POSTAVY:

Gavius, Gnaeus Pompeius, Nikomedes, Olbia

DĚJ:

Gavius a Pompeius. Otrok - římský občan X imperátor. Touha po svobodě X touha po slávě.

Gaviovi se podaří uprchnout z lomu, dostane se do hor, kde se usadili otroci. Těm se podařilo po přemožení otrockých vojsk Krassem uprchnout a skrýt se v horách.
Znovu je všechny svolává a postupně obsazují města. Thrurie, Leontiny, Askulum... Jedno za druhým.
Pompeius. Slaví triumf. Je na vrcholu slávy, ale chce víc. Chce více moci. Chce pokořit své nepřátele. Krassa. Lucia Metella (přebral mu jeho dlouholetou milenku). Chce porazit i Gavia. Nic mu není dost dobré.

Ze začátku se Gaviovi a jeho vojskům daří. Daří se mu je sjednotit a po Spartakově smrti jim znovu dává naději na svobodný život. Tu potřebnou jiskru pro nový začátek.
Avšak ne vždy se všechno vydaří. Otrocká vojska začínají prohrávat. Zbývá již jen několik tisíc otroků pod vedením Gavia. A těmto několika tisícům se pod vedením Gavia podaří uniknout. Uniknout smrti, uniknout kříži, uniknout zlým pánům. Podařilo se jim to díky tomu, že věděli, co chtějí, za co bojují. A vytrvali. Vytrvali až do konce, protože svoboda pro ně znamenala víc než cokoliv jiného.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se četla dobře. Dějově byla velmi napínavá. Z historické stránky jsem se toho hodně nového dověděla.
Myslím, že myšlenka celého příběhu by se dala vystihnout asi takto: jestliže něco chceme, ale nemáme před sebou cíl, nepodaří se nám to. Pokud však máme cíl jasně před sebou, jsme schopni dosáhnout čehokoliv.

CITÁT Z KNIHY:

Slunná Sicílie, nekonečné dny v syrakuském lomu pod karabáči dozorců, thrácké písně Nikomedových druhů, útěk za bouře, dravé vlny Anapu, strastiplná cesta přes brázdy, louky a háje, milá stařenka v chaloupce pod strání, otroci, dělníci, dělníci, otroci, město Henna s vlnobitím hor v okolí, pohádková Messana, Verres, bičování, potupný kříž a bloudění nočním palácem, Olbia s celujícími rty, Herakleon přitažlivě sličné tváře, plavba na pirátské lodi, vše ožívá před Gaviovýma očima v jiskřivých barvách, ale jakoby v dáli, jako by to nebyl jeho vlastní život, nýbrž divadlo, které sleduje z nejvzdálenějšího stupně amfiteátru. Jak je to jasné, srozumitelné - a přece vzdálené, neskutečné.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Bára, 28.07.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Spartakus: Smrtí boj nekončí

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­