ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

   
­­­­

Spartakus: Před námi boj

Úvodní děj historického románu se odehrává v přepychové Kapuy, která je vlastí gladiátorských her.
Vše začne soubojem Lentula z Kapuy a Římana Krassa. Dva vysoce postavení lidé. Lentulus je majitelem nejlepší gladiátorské školy v Kapuy a Krassus, ten je římským vojevůdcem. Prostředníky tohoto boje jsou gladiátoři. Do rozhodujícího boje nastoupí Krixos a Spartakus. Zvláštní postavou je velekněz Prontos, který svou vizí budoucnosti chápe toto střetnutí jako osudové. Neméně důležitou postavou je nevlastní dcera Krassova, básnířka Amalthea.
Souboj vyhraje hrdina románu otrok - thrácký gladiátor, syn kováře, bývalý námezdný voják, potom zběh, Spartakus, který, ač to není zvykem, dává soupeři život. Za své vítězství získává svobodu. Později se setkává Spartakus s Amaltheou, kterou nazývá "Arénou" podle písku v aréně, a vzniká oboustranný vztah. Peníze, které získal za vítězství obětuje za svobodu svého protivníka Krixa, který se stává jeho přítelem. Dále děj pokračuje povstáním gladiátorů pod Spartakovým velením za svobodu a spravedlnost proti měšťanským Římanům. Povstání se rozrůstá. Spartakovo vojsko čítá na 70 000 mužů. Dá se říci, že toto období i vzhledem k vzájemné lásce s Arénou je nejšťastnější v životě Spartaka.
Po velkých válečných úspěších Spartakova vojska Římané pochopili, že že se jim do cesty postavila skupina lidí bojující za svobodu, kterou těžko "zastraší". Proto vyslali proti Spartakovi armádu římských legií. V závěru římské vojsko vítězí díky nekázni Spartakovy armády. V boji umírá Aréna a po ní je zabit i Spartakus, ktarý je pohřben se ctí svými protivníky přímo na bojišti. Vítězný Krassus nechává podél Appiovy silnice z Kapuy do Říma postavit 6 000 křížů, na kterých bylo ukřížováno stejné množství otroků. Tělo Spartaka vojáci nenašli. Ale i po své smrti byl v srdcích "svých otroků" obdivován.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Markéta Sedláčková, 23.01.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Spartakus: Před námi boj

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­