ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

   
­­­­

Spartakus: Před námi boj (2)

První díl úchvatného dvoudílného historického románu vyprávějící příběh thráckého gladiátora Spartaka, který svým nezlomným duchem a touhou po svobodě vzbudil oheň v srdcích tisíců otroků a rozpoutal tím největší otrocké povstání všech dob.
Obrovitý Thrák Spartakus se kdysi dávno dal k vojsku, ale po mnoha letech válčení se mu krev, zabíjení a bitevní vřava tak zhnusily, že z vojska zběhl. Po dlouhém putování jej osud zavede až do slavné Batiatovy gladiátorské školy v Kapuyi, kam se nechá Spartakus najmout, ale pouze pod podmínkou, že mu nikdo nesmí sáhnout na svobodu. Hned při svém prvním zápase musí předvést neobyčejnou sílu a zdatnost, aby porazil siláka Krixa, otroka mocného Římana Krassa. Spartakus zápas vyhrává a Krixovi daruje život, čímž si získává jeho celoživotní přátelství a úctu. Je dokonce pozván na Krassovu velkolepou oslavu, tam ale zjistí, že sám má více způsobů než zpustlý boháč. Nechtěně se ale zamiluje do jeho překrásné schovanky a skvělé básnířky Amaltheie.
Svobodomyslný Spartakus začíná poznávat, jaký je život otroků a v duchu se proti němu bouří. Ostatní gladiátoři jej brzy přijmou za svého vůdce a dobrovolně mu přísahají věrnost až za hrob. Společně zorganizují a uskuteční velkolepý útěk, který je zavede až na horu Vesuv nedaleko města. Místní statkáři a boháči si nejprve s touto "menší" vzpourou nedělají žádnou hlavu. Přesto je ale celé slavné římské vojsko pobito Spartakem a tisíce a tisíce dalších otroků toužících po svobodě se přidává k tomuto charismatickému vojevůdci a člověku neobyčejnému ve všech směrech. Mezi nimi také Amaltheia, která se rozhodne začít po boku Spartakově a jeho druhů nový a lepší život. Nejdříve vojsko pod jeho vedením jde od vítězství k vítězství, ale poté je i jejich ušlechtilá myšlenka zakalena touhou po slávě a bohatství, a otroci se i přes Spartakova varování sami přivedou do zkázy. Sparkatus s nimi však setrvá i do poslední bitvy svedené s Krassem, ve které umírá. Celé jejich vojsko je rozmetáno a šest tisíc zajatců je ukřižovány podél cesty vedoucí co Říma.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha je jedním z nejlepších historických románů, které jsem kdy četla. Na díle je přímo vidět autorčina skvělá znalost historických událostí a především poměrů v antickém Říme, což dodává příběhu na věrohodnosti. Její styl je velice střídmý a věcný, takže žádná pasáž v knize není zbytečná. Hlavním záměrem této knihy podle mě však bylo zpřístupnit dnešnímu čtenáři události tehdejší doby. Proč k tomu došlo, jaký ve skutečnosti byl ten velký Spartakus a co na něm bylo tak zvláštního, že jej následovaly a milovaly tisícové zástupy. Naprosto mě uchvátilo, jak precizně autorka propracovala psychologii hlavních postav a mentalitu tehdejších lidí. Například Spartakus, ten je v knize sice brán jako hlavní hrdina, tedy člověk s neuvěřitelně velkým charismatem a srdcem, nepřemožitelný vojevůdce a laskavý a oddaný přítel, který svou "rodinu" neopustí ani ve smrti, ale zároveň jej můžeme spatřit jako poměrně stydlivého a velice citlivého člověka, který ani pro slzy nejde daleko, a také trochu neohrabaného obra s duší básníka. Prostě a jednoduše řečeno tento román mě svou silou, lidskostí a idealismem tehdejší doby naprosto dostal a určitě ve mně zanechal hluboký dojem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 28.08.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Spartakus: Před námi boj (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­