ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Není římského lidu

Děj tohoto románu nás zanáší do starověkého Říma za vlády císaře Klaudia a jeho nevlastního syna Nera. Ústřední postavou je významný římský filozof a básník Petronius Arbiter. Autorka se dívá jeho očima a skrz ně popisuje život Petroniův, neřesti císařského dvora a také pronásledování křesťanů. Arbiter zde vystupuje jako kladná postava snažící se napravit všechno zlo své doby. Jeho vizí je získání vlivu na mladého císaře Nera (Předchozího císaře Klaudia otrávila manželka. Nero je její syn z prvního manželství). Tady se však Petronius přepočítal. Nero je opojen nově získanou mocí a jeho panovačná povaha se konečně vymanila ze spárů nežádoucího vlivu vlastní matky. Aby si zajistil právoplatné nároky na trůn, zavraždí bratra (vlastního syna Klaudiova) a s ním i celou rodinu. Vrcholem Nerova vládnutí je zapálení Říma. Prý kvůli křesťanům. Jak sám prohlásil: "Není římského lidu." Druhého dne odjíždí s celým dvorem na své venkovské sídlo za Římem. Večerní program má být velké překvapení. Je doprovázen hrou na lyru a jeho vlastním zpěvem. O kulisu se mu postarala načervenalá záře přicházející od Říma. Hosté jsou zděšeni a Nero hraje a hraje. Po "slavném požáru" je Nerova pozice silně oslabena. Stává se schizofrenickým a hledá strůjce vzpoury a nepřítele státu. Mnoho lidí zemře a brzy doje také na Petronia. A tak umírá ten, který chtěl všechno změnit. Nerovi však za čas dochází, že je sám. Končí jako všichni. "Vyhrál" nad všemi, ale prohrál nad sebou samým.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: proog, 04.06.2003

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Není římského lidu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­