ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Není římského lidu (2)

V Římě vládne Domitius Nero. Neronova matka Agrippina otrávila jeho nevlastního otce Klaudia, aby Nero mohl nastoupit na císařský trůn. Císař Nero je rozporuplný, vyšinutý a krutý panovník, opojený mocí a toužící po věhlasu umělce. Aby se udržel na trůně, nechává nejprve zavraždit svého nevlastního bratra, mladičkého Britannika, skutečného a právoplatného Klaudiova nástupce, a potom dokonce i svoji matku Agrippinu.
"Římská Venuše", krásná Poppaea Sabina, silně touží po moci a císařském trůnu. Když se dostane ke dvoru, není pro ni problém okouzlit Nerona. Neron poté přikáže zavraždit svou manželku Oktavii a Poppaea se tak stává císařovnou.
Na císařském dvoře působí známý básník Gaius Petronius Arbiter. Je to člověk moudrý, spravedlivý a všemi oblíbený. Snaží se Nerona přivést na správnou cestu, ale marně.
Zatímco římský lid hladoví, pořádá císař nezřízené hostiny. Zejména tvrdě trestá projevy křesťanství, které se do Říma šíří z Palestiny. Není tedy divu, že se připravuje povstání lidu, v jehož čele stojí mladý Markus Ostorius.
Vše vrcholí ve chvíli, kdy Nero zapálí Řím. Připravované spiknutí proti císaři je však vyzrazeno a krvavě potlačeno. Následuje poprava za popravou. Nero donutí k sebevraždě svého vychovatele Annaeuse Seneku a zavraždí i svou druhou manželku Poppaeu, která čeká jeho dítě. Zoufalý Petronius, který si snad jako jediný dokázal zachovat lidskou důstojnost, ztrácí své blízké a s nimi i svůj život.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: morfium, 23.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Není římského lidu (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­