ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

­­­­

Navzdory básník zpívá (8)


MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž a jiné části Francie, 15. století

DĚJ:

Františkovi rodiče žili na venkově, ale poté, co vojsko zpustošilo jejich vesnici, se rozhodli, že odejdou do Paříže, kde by mohli najít snadnější způsob obživy. V městě však vypukl mor, kterému podlehl i Františkův otec. Vdova s malým synem nejdřív bydlela v opuštěném domě a pak se vydala hledat pomoc do kláštera. Pomocnou ruku jim podal páter Vilém Villon, který matku zaměstnal a k Františkovi se choval jako k vlastnímu synovi. Probudil v něm zájem o knihy, zejména o poezii, a později mu umožnil studovat na pařížské univerzitě. Chlapec od něho také převzal jméno Villon.
Autorka nás uvádí do děje v době, kdy František navštěvuje poslední ročníky univerzity a chce se stát mistrem svobodných umění. Mezi zvláštnosti jeho života patří to, že se pohyboval ve dvou zcela odlišných vrstvách společnosti a v obou byl oblíben pro svůj velký básnický talent, příjemný vzhled a vystupování. Se svými kamarády často navštěvoval hospody, ale stýkal se také s důstojnou a bohatou společností u pařížského místodržitele Roberta d'Estouteville, kde se zamiloval do Kateřiny de Vausseles. Náklonnost k ní choval i kněz Filip Charmoye, což se stalo příčinou jejich častých konfliktů. Při jednom z nich František kněze v sebeobraně smrtelně zraní, ale on si uvědomí mladíkovu nevinu a neudá ho. Po jeho smrti si František požádá o milost u krále a musí opustit Paříž. Zaplete se do zločinecké organizace Ulita. Díky jejím informátorům se dozví o udělení milosti a vrátí se zpět do Paříže ke Kateřině. Tu však miluje i Noel Joliz, který jí řekne pravdu o Františkovi a ona ho opustí.
František se ve zdánlivě bezvýchodné situaci vrací ke svým kamarádům, kteří již dlouho plánují vykradení theologické fakulty. Jejich čin je brzy odhalen a Villon musí opět opustit město. Získal místo dvorního básníka u vévody Karla Orleánského a zamiloval se tu do Leonory di Poliziano. Poté, co byl neprávem obviněn z její vraždy, se vrátil k Ulitě. Po krátkém pobytu ve vězení nějaký čas pobýval u vévody Bourbonského, avšak objevil se biskup Tybalt d'Aussigny, který věděl o jeho činech a další útěk byl na spadnutí. Dále byl křivě obviněn ze znásilnění a oběšení unikl díky projíždějícímu králi, který mu udělil milost. Zanedlouho se ho zmocnil již známý Tybalt d'Aussigny. František se nedokázal obhájit a ocitl se v podzemní kobce, kde byl vystaven týrání. Jeho štěstí se však ještě neunavilo a dalším zachráncem se stal nový francouzský král. Po této události se zdržoval na venkově, kde se věnoval básnické tvorbě. Po návratu do Paříže si našel nové kamarády, avšak ještě naposledy se střetnul se zákonem, když se společně s nimi připletl do rvačky. Již potřetí byl odsouzen k smrti, ale jeho trest byl díky šikovnému právníkovi zmírněn na deset let vyhnanství. František Villon naposledy opouští Paříž a ví, že tuberkulóza mu již nedovolí vrátit se domů.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

František Villon - syn chudých rodičů, který byl pro své činy několikrát nucen opustit své milované město Paříž

CITÁT Z KNIHY:

"Kam vlastně patřím? Tam - nebo sem? Tleskali mi tam a tleskají mi zde. Vítali mě tam a od zítřka mě budou vítat i tady. Kam tedy náležím? K oněm či k těmto? Přece není možně, aby moje místo bylo na obou koncích dlouhého provazu, po kterém tancuje život. Musím si vybrat: tam nebo zde. A vlastně proč bych si měl vybírat? Proč bych se měl rozhodnout pro jedno, když mě zahrnují přízní v paláci i v brlohu?"

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Aleinad, 22.09.2007

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Navzdory básník zpívá (8)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­