ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Loukotková Jarmila (*14.04.1923 - †29.10.2007)

   
­­­­

Bůh či ďábel (3)

Břemenem dávných vin svých tak znaven
A nepravost má vžilá tak mě hroutí,
Že strach mám, že snad klesnu v prostřed pouti
A rukou vrahovou, že budu zdáven...
F.Petrarca

Tento román nás přenáší do staré Francie v dobách anglofrancouzských válek a jeho hlavní postavou je baron Jiljí de Retz, spolubojovník a blízký přítel Jany z Arku. Kniha je napsána obvyklým stylem Jarmily Loukotkové. Již na prvních stránkách se ocitáme skoro na konci románu, ale všechny důležité věci i souvislosti, ba celý Retzův životní příběh se dozvídáme průběhem knihy. Retz se mění z rytířského, pobožného, pravdivého a ušlechtilého mladíka, který by neublížil prosťáčkovi v člověka, který se spolčuje s ďáblem, nehledí na nějaké provinění a dokonce je schopen ďáblu obětovat nevinné děti.
Baron de Retz je mladý, oplývá vtipem a bohatstvím, svou první bitvu vyhraje geniálním řešením a vysvobodí velmi vlivného šlechtice - vévodu z Monfortu, který ho přivede ke královskému dvoru. Retzova sláva je velmi patrná a tak ho králevic Karel VII. rovnou u prvního setkání jmenuje kapitánem své armády. Tam se později setkává s Janou z Arku, kterou považuje za světici a byl by ochoten pro ni udělat vše na světě. Když však dojde k jejímu soudu a následovnému upálení, zavrhuje Jiljí Boha, protože nechal zemřít Janu, která vždy plnila jen jeho vůli a obrací se k ďáblu. Nejprve truchlí zavřen ve svém sídle a poté začne pořádat obrovské hostiny, pitky a divadla, až postupně utratí skoro všechen svůj majetek. Jeho nejbližší sluhové a tzv. přátelé ho okrádají, kde mohou a tak se Retz snaží přemluvit ďábla, aby mu dal zlato. Šarlatán Francesco Prelati si vymýšlí různé způsoby, jak pánovi dokázat existenci ďábla, a když baron Retz už přestává věřit, řekne mu, že musí ďáblu přinášet krvavé oběti, a to oběti nevinných dětí. O všem zločinném počínání Maršála Jiljího se dozvídá biskup Jan z Malestroitu od sluhy, který maršálovi vodil děti a zahajuje proti tomuto vysokému šlechtici soud. Jiljího nakonec podrazí všichni, vévoda z Monfortu, protože chce jeho majetek, král, protože se dozví jeden drb a nakonec i šarlatán Prelati, protože velkým pánům se zamlouvá, že s pomocí ďábla dokáže vyrobit zlato. Baron Jiljí de Retz končí sám, bez přátel, bez majetku, bez své ženy i milenek na šibenici na zelené louce. S ním tak je pouze sluha, který ho udal. Prelati se dokázal ze všeho vykroutit. A tak umírá Jiljí s vědomím, že spravedlnost už na světě není.

CITÁT Z KNIHY:

"Copak poctiví lidé umírají jinak než nepoctiví?" Maršál se shovívavě usmál. Bylo zřejmé, že chce stočit řeč jinam.
"Jejich umírání je věru stejně krušné, ale jejich smrt se liší: jedna je soukromá, a druhá veřejná." Biskup Jan z Malestroitu je muž známý svou přímostí, a přece o něm nelze říci, že by měl nepřátele. Snad proto, že jeho přímost vyvěrá z dobroty srdce a končí zpravidla milosrdenstvím.
Maršál zalovil po vzduchu, zdálo se, že z hloubi duše lituje, že zůstal. Teď už ovšem odejít nemohl, teď musil spolknout ono hořké sousto, které mu biskup předložil.
"Nevidím rozdílu mezi umíráním a smrtí..." pokusil se namítnout, aby od sebe odvrátil smysl knězových slov.
Biskup luskl prsty. Pohodil hlavou, jako kdyby chtěl z čela odehnat splývavou kštici, ačkoli byl krátce ostříhán. "Vysvětlím vám to tedy z jiné stránky: jednou se říká, že ten a ten umírá; o druhém se říká velmi výstižně, že 'ho vedou na smrt'. Už tomu rozumíte?"
"Myslíte popravu."
"Nazývá se to tak."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jarmila Loukotková - Bůh či ďábel (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­