ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sviták Jan (*01.08.1983)

   
­­­­

Jedním dechem: kniha v přímém přenosu

Kriminální novela, napsaná během osobitého experimentu na jeden zátah, vypráví příběh zkrachovalého bývalého detektiva a případu únosce dětí.
Pan Borovský býval detektivem, nyní se živí jako příležitostný hlídač a svůj život utápí v alkoholu. Potom je však proti své vůli vtažen do případu, ve kterém se na scénu vrátil únosce dětí, jehož Borovský zná z minulosti. Ten, smrtelně zraněný matkou své poslední oběti, pro něj poslal a před smrtí stačil sdělit jen málo informací. Bývalý detektiv bude muset vynaložit mnoho sil, aby zachránil nezvěstnou unesenou holčičku...a možná i znovu našel smysl svého života.
Kriminální novela je zajímavá především způsobem svého vzniku - autor ji napsal bez přestávky během 45 hodin v knihovně Jiřího Mahena v Brně, text průběžně uveřejňoval na internetu a čtenáři tak mohli přímo i on-line sledovat a svými reakcemi ovlivňovat samotný proces vzniku díla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydala Městská knihovna v Praze roku 2012 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 121. Dostupné zdarma na <https://search.mlp.cz/cz/titul/jednim-dechem-kniha-v-primem-prenosu/3805221/>

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jan Sviták se narodil 1. srpna 1983 v Rýmařově. Napsal knihy jako Čertovo kopyto, Pekelný advent a je rovněž autorem knížky Jedním dechem, která vznikla během několika málo desítek hodin.

ŽÁNR:

Detektivní novela pro dospělé. Podle mého názoru velmi depresivní.

DĚJ:

Hlavním hrdinou této knihy je policista Petr Borovský.
Jednou u něj na tmavé noční ulici zastaví černé auto, které řídí žena. Řekne mu, že musí jet s ní. Že prý jí někdo unesl dceru a dotyčný chce, aby mu přivedla právě jeho.

Netrvá dlouho a Petr zjišťuje, že se jedná o "pana O", bývalého kriminálníka, jehož případ kdysi vyšetřoval. Pan O uměl velmi dobře ovládat psychiku cizích lidí. Chtěl po ženě, aby Petra zastřelila, a až poté by jí řekl, kde se její dcera Linda nachází.

Ozve se výstřel. Když se Petr probere, leží pan O na zemi - mrtvý. A před chatou našel zohavené tělo ženy. Okamžitě chce zavolat policii, ale hlas v jeho hlavě mu to nedovolí - byl to pan O. Byl sice mrtvý fyzicky, ale jeho duše uvízla v Petrově hlavě!
Pan O jako jediný věděl, kde je Linda a všechny další dívky, které kdy unesl. Všechny unesené dívky byly součástí Petrova nikdy nevyřešeného případu. Petr se dozvěděl, že když usne, tak pan O navždy opustí jeho mysl. A to Petr nemohl dopustit, jinak by nikdy nezjistil, kde jsou unesené dívky schované...

Pan O začal mluvit o dívce, jež se jmenovala Míša - šlo o jeho první unesenou dívku. Ona se ale, na rozdíl od ostatních, vrátila domů živá. Jen nemluvila, s nikým se nebavila, chovala se divně... Byla zkrátka jiná.
Petr se rozhodl vzít auto té mrtvé ženy. Říkal si, že ona už ho nebude potřeboval. Vyrazil na benzínku koupit vodku a cigarety. Jakmile svůj cíl splnil, ponořil se do vzpomínek, jak to tenkrát bylo.

Míšina rodina tenkrát měla dvě zvířata - králíka Alfonse a psa Alfa II. Oba dva se ale nějak záhadně otrávili a Míša z jejich smrti vinila svoji matku. Jediné, na čem její matce záleželo, byla její rodina a stará rodinná váza. A tak se Míša rozhodla jedno po druhém zničit. Jejich dům vyhořel a přežila to pouze Míša a její malý bratr Tomík. Míša teď byla v ústavu, a tak se Petr rozhodl, že se za ní vydá, protože ona byla klíčem ke všemu.
Napřed ale jel za Tomíkem k domu, kde měl žít se svojí tetou. Teď mu mohlo být tak 20 let. Petr ho viděl před jeho domem opilého, a tak ho naložil do auta a odvezl do hotelu. Zatímco Tomík spal, přemýšlel Petr o své ženě Janě, s níž byl šťastně ženatý. Tedy až do doby, než potkal na policejní stanici Markétu, do které se okamžitě zamiloval. A zanedlouho už čekali dítě...

Tomáš se vzbudil a vyrušil tak Petra z jeho myšlenek. Okamžitě se vydali za Míšou. Nějak se jim podařilo naložit ji do auta. Míša si o Petrovi naivně myslela, že on je pan O. Vyprávěla jim příběh o člověku, který si liboval v zabíjení nejen zvířat, ale i lidí. A s tímto psychopatem se spřátelila Míšina sestra Kristýna a společně chtěli Míšu a Tomíka zabít, a tak zapálili jejich dům. Ale Míša a Tomík tam už nebyli...

Petr jel s Míšou a Tomíkem dál autem a přemýšlel o Janě a Markétě. Jednou, když už to nemohl vydržet, řekl své ženě Janě o Markétě a její (tedy vlastně i jeho) dceři. Jana se rozzlobila a Petra okamžitě vystěhovala z bytu. Petr začal mít spoustu volného času, proto popíjel alkohol, kdykoliv měl čas.
Jednou za Petrem do jeho malého a ošklivého kamrlíku přišel muž, jenž se představil jako pan O. Jeli spolu za Markétou, která ležela na podlaze opilá s lahví v ruce. Když Petra uviděla, skočila po něm. Ten se jí ale vyhl a ona spadla na hromadu prádla, v němž ale ležela i žehlička, o kterou si Markéta zlomila vaz. Nechal ji tam jen tak ležet a odešel.

Vtom ho zase Míša a Tomík probudí z myšlenek. Jedou na hrad, kde byla podle pana O brána do světa, ve kterém měly být ukryty ony unesené dívky.
Cestou jejich auto zastavila policie. Petrův kolega z kriminálky zjistil, že má Petr prostřelenou hlavu a určitě musel mít i halucinace. Petra odvezli do nemocnice a operovali ho. Během operace zažil to, co Míša popisovala jako "čekárna". Viděl tam spoustu věcí, musel si přiznat chyby, které v životě udělal.
Rozhodl se, že ať se probudí kdekoliv, bude tam žít se srdcem dokořán...

FORMA:

Autor píše knihu v první osobě jednotného čísla (ich-forma).

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Petr - je mi sympatický tím, že i když se mu rozpadlo manželství, věnoval se dál případům; přestože už dávno nebyl u kriminálky, celý svůj život zasvětil hledání ztracených dívek
pan O - dlouho jsem přemýšlel, jestli se pan O dá považovat za zápornou postavu; vzhledem k tomu, že děti unášel jen proto, aby je uchránil před osudem, který je na zemi čekal, je mi v konečném důsledku sympatický a považuji ho spíše za kladnou postavu

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: DreAmeR, 26.03.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Sviták - Jedním dechem: kniha v přímém přenosu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­