ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Otčenášek Jan (*19.11.1924 - †24.02.1979)

­­­­

Romeo, Julie a tma (10)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Jan Otčenášek, vydal Československý spisovatel v Praze roku 1979 jako svou 4377. publikaci, sedmé vydání.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Praze, v období 2. světové války (květen - červen 1942, heydrichiáda)

HLAVNÍ POSTAVY:

Pavel, Ester

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Pavlovi rodiče, tovaryš Čepek, Pepek, Rejsek

DĚJ:

Pavel se náhodou setká v parku na lavičce s židovskou dívkou Ester, která neměla odvahu nastoupit do terezínského transportu. Pavel jí tedy pomůže a schová ji do místnosti za otcovou krejčovskou dílnou ve starém činžovním domě. Denně za ní chodí a nosí jí jídlo. Postupem času se do sebe zamilují. Pavel však začíná mít strach, protože je vyhlášeno, že pokud někdo přechovává nehlášenou osobu, bude i s rodinou zastřelen. Také Pavlovi rodiče tuší, že se s ním něco děje, až ho otec nakonec nachytá, jak odnáší jídlo a k Pavlovu překvapení mu ještě něco přidá.
O Ester se však dozvídá i udavač Rejsek a ona ví, že je sledována. Bojí se, že by ji mohli najít a zastřelit Pavla, a tak utíká z domu. Než doběhne do parku, je zastřelena hlídkou.

PROSTŘEDKY A JAZYK:

Sonda do psychologie člověka; tragicky laděná novela s překvapivým závěrem; rámec doby - hrůzy okupace.
Spisovná čeština v autorské řeči; hovorová čeština v řeči postav; bohatý dialog - studentský slang i nespisovná mluva; využití vnitřního monologu; úvahové pasáže; lyrizace prózy.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 03.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Otčenášek - Romeo, Julie a tma (10)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­