ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

­­­­

Labyrint světa a ráj srdce (5)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavatelství Odeon jako svou 4246. publikaci v Praze roku 1984, doslov Jaroslav Kolár, ilustrace Miroslav Disman.

MÍSTO DĚJE:

Poutník v díle putuje, proto není určeno místo.

HLAVNÍ POSTAVY:

Poutník je hlavní postava celého díla, je to člověk, který je velmi mladý a nezkušený, teprve se seznamuje se světem, a který si hledá řemeslo.
Další postavou díla je jeho průvodce Všezvěd Všudybyl, který zosobňuje lidskou zvídavost a který mu radí. Další vyraznou postavou je pak Mámení, které má za úkol tlumočit a vykládat poutníkovi, jak má věcem ve světě rozumět.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

V díle je to vyjádřeno tím, že Poutník přichází na to, že na světě se nic nedá rozdělit na dobro a zlo, na černou a bílou a na světlo a tmu, a že svět je jeden velký chaos, kde se nic nedá na nic rozdělit.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Komenský nám prostřednictvím této knihy podává obraz o tehdejším člověku, o společnosti a o chování člověka té doby. Věnuje velkou pozornost mezilidským vztahům, kdy poutník dokáže rozlišit přetvářku od skutečnosti.

JAZYKOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Knížka je napsána starou češtinou plnou archaismů, dále pak Komenský použil mnoho zdrobnělin a neologismů.

UKÁZKA ZAUJETÍ:

Vrtkavost mysli
Na kterouž věc mnoho a často pomýšlejte a s rozumem svým pilně se radě, na tom se ustanovala mysl, abych sobě takový způsob života, v kterémž by co nejméně starostí a kvaltování, co nejvíc pak pohodlí, pokoje a dobré mysli bylo, oblíbil.

DĚJ:

Alegorická skladba o putování poutníka městem-labyrintem je rozdělena do dvou částí: v první části se poutník vydává na cestu světem, aby poznal nejrůznější lidské stavy, řády a povolání a také aby si vybral své místo ve světě. Zároveň se k němu připojují dva průvodci: Všezvěd Všudybud a Mámení. Tito průvodci navléknou poutníkovi uzdu, která "sšitá byla z řemení všetečnosti, a udidla její byla z železa urputnosti v předsevzetích." Na oči mu nasadí brýle, skrz které "zdála se věc blízká daleká a věc daleké blízká, malá veliká a veliká malá, černá bíla a bílá černá... Naštěstí uzda poněkud povolila a okuláry nedoléhaly pevně, mohl tedy poutník očima svýma svět poznat." Poutník prochází ulicemi města a poznává různé stavy a povolání, ale nevidí nic jiného než lidské pachtění, přetvářku, závist a bídu a vůbec celou bezútěšnost lidského hemžení. Ve druhé části nalezne poutník cestu ven z labyrintu - je to cesta do vlastního nitra (ráje svého srdce = k Bohu), kde se setká s Kristem a pozná tak pravou radost. Poutník dostane novou uzdu a brýle, což je mu slovo boží a Duch svatý. Dílo končí modlitbou a chvalozpěvem.

Viděl jsem skutky,
kteréž se dějí pod sluncem, a aj,
všecko je marnost a trápení ducha.

VLASTNÍ NÁZOR:

Popravdě řečeno, kdybych knihu číst nemusela, ani bych ji nečetla. Kniha byla velmi "těžká" a napsána staročeštinou. Pak však přišla část, ve které poutník shledává na všem něco špatného. A to mi připadlo velmi zajímavé a pak jsem knihu dočetla s velkým zájmem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Gabu, 31.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (5)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­