ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilsonová Jacqueline (*17.12.1945)

­­­­

Čtyři děti a skřítek

  • pro čtenářky okolo 10 let

Další z příběhů známé autorky je poctou Edith Nesbitové a zvlášť její knize Pět dětí a skřítek.
Rosalind s Robbiem jsou otrávení, že mají strávit léto v tátově domě s jeho krásnou novou ženou a její protivnou dcerou Smash. Táta si přeje, aby spolu všichni dobře vycházeli, a tak navrhne, že by si mohli udělat piknik v nedalekém Oxshottském lese, s čímž děti neochotně souhlasí. To odpoledne vysloví Rosalind ve staré pískovně své přání a stane se něco mimořádného. A mohlo by to dokonce znamenat, že se týdny hádek promění v nejfantastičtější prázdniny jejich života...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2013 (1. vydání). Z anglického originálu Four Children and It přeložila Daniela Feltová. Ilustroval Nick Sharratt. Počet stran: 284. ISBN: 978-80-7461-369-2.

OBSAH:

Rosalind je na prázdninách u tatínka a jeho nové ženy Alice. Spolu s ní tam je i její bratr Robbie, její nevlastní sestra Smash a nejmladší sestra, miláček všech, Maudie. Rosalind a Robbiemu připadá Smash hrozně protivná a nelíbí se jim ani to, že si z nich pořád utahuje. Rosalind hledá klid v knihách. Vzala si jich tolik, že se jí tam už nevešlo moc oblečení. Nejvíce ji zaujme kniha Pět dětí a skřítek, ve které děti najdou v pískově zahrabaného skřítka Psamiada, jenž jim plní přání.

Jednou po obědě si tatínek usmyslí, že by si mohli udělat piknik v Oxshottském lese.
Když tam dojdou, najedí se, a protože tam byla i pískovna, jdou si děti hrát na písek. Tatínek s Alicí mezitím usnou.
Když si tak děti hrabou v písku, najednou objeví něco chlupatého, co připomíná packu. Vyhrabou to celé a zjistí, že to je živé stvoření - hnědé, chlupaté a má oči na stopkách. Rosalind jako první zjistí, že to je Psamiades z její knihy a že jim může splnit jakékoliv přání. Ale jen jedno přání denně!

Robbie si přeje, aby mohl umět šplhat po stromech lépe než Smash. Psamiades se nafoukne jako nafukovací balónek a splaskne. Robbie jde vyzkoušet, jestli to je pravda. A je. Zatímco Robbie šplhá, uvidí ho tatínek, prohlásí o něm, že je jeho šampion a naplánuje mu druhý den návštěvu v tělocvičně, aby trenérovi ukázal, co umí. Robbiemu se tam moc nechce, a když mu Rosalind řekne, že splněné přání se západem slunce končí, začne mít dokonce strach.
Druhý den to v tělocvičně pro Robbieho skončí katastrofálně. Zato Smash je ve své kůži. Ten samý den děti přemluví rodiče, aby si zase společně uspořádali piknik.

Jako druhé přání si Smash přeje, aby byli všichni slavní. Rosalind se stane spisovatelkou, Robbie je hvězdou pořadu o vaření, z Maudie se vyklube malá herečka a Smash je oblíbená rocková zpěvačka. Po západu slunce zůstanou v O2 aréně v Londýně a musí se dostat domů. Ale rodiče se na ně zlobí, protože si mysleli, že se ztratili v lese, a zatrhnou jim pikniky.

Následující den nakonec s Maudiinou pomocí dotáhnou rodiče do lesa na piknik. Musí ale slíbit, že se nikde nebudou toulat. Rosalind na to jde chytře a má přání ze dvou částí. 1. část spočívá v tom, aby si rodiče ničeho kouzelného nevšimli a 2. část je o tom, že se chtějí dostat do minulosti za hrdiny knihy Pět dětí a skřítek. S těmi se hned skamarádí a Antea si bude přát, aby oni naopak mohli navštívit dobu Rosalind. Rosalind u toho omylem plácne, že by chtěla zůstat v minulosti navždy. To se jí také splní. Nakonec ji odtamtud zachrání Smash, která tím vyplýtvá další přání. Příští den jedou do Londýna.

Když je řada na Maudie, přeje si, aby oživly všechny postavičky z jejích říkanek. Další den si Robbie přeje, aby obživla jeho zvířátka. Poté si Smash přeje, aby měli křídla. Letí se tedy porozhlédnout. Doletí do města, kde přilákají pozornost. Lidem vysvětlí, že hrají ve filmu. Smash potom zajme šílenec, jenž je chce všechny prodat do novin. Naštěstí ho Robbie přemůže.

Nakonec si Rosalind přeje, aby se všem splnilo jejich nejtajnější přání. Poté se skřítek zahrabe a uloží se do zimního spánku. Po příchodu domů dostane Rosalind zápisník, aby mohla napsat knihu, Robbie dostává křečka Giganta, Smash gymnastický trikot a tatínek jí napíše e-mail. Maudie dostane knihu s jejími oblíbenými říkankami, ale největší přání všech je, aby se znovu setkali se Psamiadem...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: henyka, 10.03.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jacqueline Wilsonová - Čtyři děti a skřítek

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­