ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

London Jack (*12.01.1876 - †22.11.1916)

­­­­

Martin Eden

  • próza, autobiografický román

Klasické dílo světové literatury, v němž přední americký spisovatel ztvárnil tragický úděl umělce ve společnosti ovládané penězi.
Románový příběh s výraznými autobiografickými prvky vypráví o prostém námořníkovi, který nesmírnou houževnatostí a odříkáním dosáhne vzdělání a začne tvořivě pracovat, aby nakonec získal peníze a společenské uznání. Současně se však dočká krutého rozčarování, když zjistí, že příslušníci vyšší společnosti - včetně dívky, kterou miluje - jsou malicherní, plní klamu, přetvářky a sobectví. Hrdina, dříve plný energie a vůle, zůstává uprostřed této společnosti zcela osamělý a dostává se do těžké duševní krize, z níž jediné východisko vidí v sebevraždě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2006 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Martin Eden přeložila Eva Masnerová. Počet stran: 342. ISBN: 80-86938-46-8.

HLAVNÍ POSTAVY:

Martin Eden - světaznalý; pochází z dělnické třídy; miluje život a žije naplno; cílevědomý; svým myšlením se považuje za jedinečného; individualista
Ruth - křehká slečna; milá, něžná; zná život jen z knih; bojí se žít; přežívá ve své buržoazní vrstvě, nechce se protivit společnosti, podřizuje se jí

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Počátek 20. století, Oakland

DĚJ:

Mladý námořník se zamiloval do dívky z vyššího společenského kruhu. Je to láska na první pohled. Martin se rozhodl udělat vše, aby ji získal. Omezil kontakt se svými přáteli, protože by mu připomínali sociální mezeru mezi ním a Ruth - jeho milovanou.

Začal chodit do knihovny, svět vědění se mu otevřel. Velikou oporou mu byla jeho Ruth, která ochotně pomáhala. Také se pokusil nastoupit na střední školu, ale jeho znalosti ještě nestačily. Bohužel musel odejít na nějaký čas na moře, aby měl z čeho žít. Po návratu se rozhodl plně věnovat psaní.
Jeho první výtvory se nijak neujaly. Okolí mu nevěřilo. Ani Ruth, jakožto bakalářka umění, mu nedávala valné naděje. Magazíny nic nepřijaly.
Když změnil svůj styl, ozval se trochu ohlas. Prodával malé povídky a vtipy, ale to bylo vše.

Jakmile dluhy opět narostly, odešel pracovat do prádelny, kde i na své poměry zažil pořádnou dřinu. Neměl žádnou energii na studia a čtení. Poznal tam dobrého přítele Josepha.

Po návratu se dal dohromady s Ruth, ale její rodiče jim to nepřáli. Martin Eden - nezaměstnaný a bez peněz - trpěl hlady a nouzí, to nebyla žádná slibná partie pro jejich dcerušku. Jeho situace byla těžká, ale vytrval. Získal dalšího přítele, jenž ho ovlivnil snad nejvíce, ukázal mu pravou tvář společnosti. Brissenden - tajemný, bohatý a vzdělaný člověk s radikálními názory. Martin už předtím viděl v lidech zabedněnost a zpátečnickost. Dokonce ani Ruth někdy nerozuměla jeho slovům a myšlenkám.

Napsala mu dopis, kde mu oznámila jejich rozchod. Rodiče Ruth, kteří na ni tlačili, dosáhli svého. Poslušná dcera poslechla...

Martinův život zasáhla další bolestivá rána. Brissenden spáchal sebevraždu. Avšak s psaním se mu začalo náramně dařit. Brissendenovo dílo, které vydal sám, vyvolalo velikou pozitivní vlnu. Jeho vlastní povídky byly přijaty, doslova mu rvali ruce za vše, co napsal. Vydal několik knih. Peníze a sláva, to vše mu leželo u nohou. Stal se celebritou.
Bohužel Martinův život byl prázdný. Byl zmaten svým úspěchem. Každý ho najednou znal a chtěl vidět. Neustále ho někam zvali. Ale proč? Když živořil, nikdo s ním nechtěl nic mít, nikdo ho nepozval na oběd. Jeho díla byla napsána dříve, mnohem dříve, tak proč až teď po nich všichni dychtí? Zašla za ním i Ruth, ale taktně ji odmítl. Okolí ho začalo unavovat, svým přátelům pomohl finančně, ale chtěl mít od nich klid. Pokoj. Rozhodl se, že všeho nechá, odjede na jih, kde si zařídí svůj ráj.
Při plavbě si uvědomil jednu zásadní věc. Tou bylo místo, kde se opravdový klid nachází. Bylo jím moře. Proto v noci vyklouzl z okna do vody, kde dobrovolně utonul. Nalezl svůj klid.

Než se Martin Eden změnil, žil plným životem - ženy, pití a příležitostně rvačky. Vzdělanost mu poskytla nový směr v životě, který ho přivedl do záhuby. Hnal se za svým cílem, ale svým počínáním si ho oddaloval.

TEHDEJŠÍ KRITIKA:

Kritici nevěnovali tomuto dílu žádnou pozornost, teprve až po autorově smrti začali prohlašovat, jaká veliká kniha to je.

CITÁT Z KNIHY:

Všechno na tomto světě může sejít cesty, jenom láska ne. Láska nemůže být špatná, leda by byla slabochem, který omdlévá a klopýtne vedle cesty.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: LordProtektor, 26.12.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jack London - Martin Eden

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­