ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Březinová Ivona (*12.05.1964)

­­­­

Držkou na rohožce (2)

Tony je vychováván celý život v izolovaném prostředí dětského domova a o životě za zdmi "děcáku" má idylické představy. V den svých osmnáctin odchází do velkého světa, plného svobody a netušených možností. Bez jakýchkoliv sociálních vazeb se ocitá ve velkoměstě a zakouší drsnou realitu, která má pro něj fatální následky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Daranus v Řitce roku 2010. Počet stran: 156. ISBN: 978-80-86983-91-2.

DĚJ:

Tony se nemůže dočkat, až v den svých osmnáctin opustí dětský domov. Nikdo s jeho rozhodnutím nesouhlasí, vychovatelé jej přemlouvají, nevlastní sourozenci z domova, hlavně ti malí, jsou smutní. Tony přesto odejde, téměř bez rozloučení. Touží být samostatný a svobodný, proto se vydá do Prahy.

S kapesným na měsíc, v drahém oblečení od sponzorů a s nagelovanými vlasy si první momenty v Praze užívá jako pán, lhostejně utrácí, v hotelu si dopřává luxusu, na diskotéce je ale okraden a najednou ocitá na ulici bez prostředků. Potkává různé lidi, ale vždy je jimi nějakým způsobem oklamán nebo uveden do nebezpečí.

Rádoby kamarád ho zavleče do bytu a obere o zbytek hodnotných věcí (včetně značkových džín). Paní, která jej pozve domů, ho ale zamkne a přikáže mu vše uklidit. Tony se z tohoto vězení dostává po okapové rouře, ovšem bez bot, jež mu zabavila. Musí nějakou dobu chodit bos, poté si vyrobí provizorní boty z krabic a provázků. Přátelštější se zdá parta squatterů, která se s ním dělí o jídlo i alkohol, při zásahu policie ale Tony radši uteče.

Tony už pomalu chápe, že jedinou záchranou je pro něj návrat do domova, nemá ale prostředky, jak se tam dostat. Zažívá ještě ponižující napadení dvěma homosexuálními bezdomovci, nakonec útok bratra dívky-prostitutky, se kterou se seznámil. Ten ho považuje za zákazníka, který nezaplatil, a nutí jej, aby se vykoupil spoluúčastí na loupeži.

Loupež se nezdaří a Tony je navíc natočen na průmyslovou kameru. Jeho dopadení policií by mohlo pasákově partě uškodit, proto se jej rozhodne převézt do Německa, aby tam "začal nanovo". Tímto Tonyho příběh končí.

O KNIZE:

Textem prolíná kurzívou označené vyprávění o životech dětí v domově i o důvodech, proč se tam dostaly. Tonyho příběh tyto vzpomínky prolínají tak, aby ostře a emotivně poukázaly na nejvážnější problémy těchto dětí: například když Tony potkává pěknou a milou prostitutku, vzpomíná na svou první dívku Idu, se kterou měl intimní kontakt a kterou miloval, jenže se později dozvěděl, že je těhotná a ani neví s kým, navíc HIV pozitivní.
Při potyčce s homosexuály vzpomíná na únos člověkem, jehož s kamarádem jako malí stopli, jenže on je zavezl jinam, přinutil je svléct se, aby udělal svou potřebu. Také proto ze zásady odmítá stopování jako možnost dostat se z Prahy domů.
Tony vzpomíná i na rodiče, kteří se často prali, i na hodnou babičku, která ale záhy zemřela.

Také ostatní děti z domova neměly pěkné dětství, například sestry Milka a Bohunka viděly matku zabít svého otce, když ho náhodou při předčasném návratu z noční směny přistihla při znásilnění starší (sedmileté) dcery. Mladší Milka se neustále počůrává, což je ale důsledek traumat z toho, jak musela přihlížet opakovanému znásilňování své sestry.

V těchto pasážích je popsán i život v domově, ochotu a péči vychovatelů, jejich snahu děti vychovat, kterou málokdo ocenil.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Tony - drzý a nevděčný, neochotný v domově pomáhat, zato dobře zná svá práva, když si chce vymoci nějaké výhody; z domova odchází bez ohlédnutí, na stole nechává ležet i obrázek na rozloučenou od malých dětí, které potom pláčou, že se mu nelíbil; chce si jen bezstarostně užívat; bezcitný ale není, spíše tvrdý, zvyklý fungovat sám za sebe; naivní a Praha mu dá brzy za vyučenou, během několika dnů se z něj stává bezdomovec a hledaný zločinec; tehdy si uvědomuje svůj nevděk a chce se vrátit do domova i za cenu ponížení a přiznání svých chyb, v tu chvíli mu ale okolnosti návrat znemožní; "na rohožce" se místo jeho drahých konversek válí on sám...

JAZYK:

Text je psán hovorově, obecnou češtinou, autorka využívá současného slangu náctiletých a nebojí se ani vulgarismů nebo otevřených zmínek o sexu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Po přečtení mě napadla jistá podobnost se Salingerovou knihou Kdo chytá v žitě - Holdenův útěk za svobodou, hovorový jazyk kořeněný vulgarismy. U Březinové je ale dějový spád rychlý, úvahové pasáže či hodnotící komentáře nejsou časté. Přesto kniha působí výchovně, ne však přímým poučováním, ale skrze silný příběh Tonyho úpadku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 07.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivona Březinová - Držkou na rohožce (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)