ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Asimov Isaac (*02.01.1920 - †06.04.1992)

­­­­

Ani sami bohové

Děj je rozdělen na tři hlavní dějové linie. První část nazvaná "Proti hlouposti" se odehrává někdy okolo roku 2100 na planetě Zemi. Začínající vědec Hallam objevil i z popudu spolupracovníka Denisona převratný vynález, který překoná veškeré energetické krize. Je to takzvaná protonová pumpa, která přenáší hmotu mezi naším a neznámým paralelním vesmírem. Ze Země se ztrácí stabilní prvek wolfram 186 a záhadným způsobem se objevuje plutonium 186, které je nestabilní, jeho radioaktivita s postupem času narůstá. Za normálních podmínek tento prvek vůbec neexistuje, v paralelním vesmíru se však může běžně vyskytovat. Na Zemi jsou vystavěna speciální centra pro přenos látek a využívání radioaktivity. V jednom z nich pracuje mladý vědec Lamont, který se začne celým vynálezem zabývat nejen na profesionální úrovni, ale také z hlediska lidského, nechce přiznat všechny zásluhy Halamovi, zvlášť když se začnou objevovat jeho dřívější spolupracovníci a Hallam se jeví omezeným egoistou a ne zapáleným vědcem. Postupně přichází na to, že pumpa není tak bezmezně dokonalá, jak je tvrzeno vědecké i nevědecké veřejnosti, ale že se transportem narušuje energetická stabilita celého Vesmíru a pomalu se postupně mění fyzikální zákony Země.
Druhá část, "... ani sami bohové...", nás zavádí do řečeného Paravesmíru, kde žijí zvláštní bytosti, měkkýši, což jsou vlastně tři různá pohlaví jednoho druhu, a tvrdýši, kteří mají na starosti jejich vzdělávání a zabývají se otázkami planety, životního prostředí, vědy i jakési politiky. Vymysleli systém elektronové pumpy, protože jejich Slunce začíná vyhasínat a měkkýši se živí elektromagnetickým zářením (různé vlnové délky mají různou "chuť"). Triáda měkkýšů se sestává z parentála, pravodruha, který se stará o děti, ve sledované triádě se jmenuje Tritt, dalším členem je emocionála, středodruh, Dia, je velmi citlivá, zvědavá, chytrá a individualistická. Posledním ze tří je levodruh, racionál Odin. Jeho starostí je studium, jako jediný se stýká s tvrdýši, může jim pomáhat a oni ho učí. Členové triády jsou tvorové nestálého tvaru, objemu a hustoty, mohou se rozprostírat, mizet i prolínat materiálem. Tato triáda je dlouhé generace očekávána, jejím splynutím vzniká tvrdýš Estwald, který sestrojí elektronovou pumpu. "Druhý vesmír" má být zničen, aby tento přežil. S tím však Dua nesouhlasí a vysílá zprávy pro jeho záchranu.
Ve třetí části, "... nic nezmohou?", se seznamujeme s umělým světem na Měsíci, kde žijí lidé, pěstují si vlastní potraviny a využívají produkty měsíčných továren. Selena Lindstromová je rozená Měsíčňanka, pracuje jako průvodkyně. Setkává se s "pozemňákem", radiochemikem Denisonem, bývalým kolegou otce elektronové pumpy Hallama, který se zajímá o protonový synchron. Je to zvláštní přístroj fungující na podobném principu jako elektronová pumpa. Selena a Denison společně vytvoří nový přístroj, pionizér neboli KV-pumpu, sloužící k jednosměrnému přenosu hmoty na světelné roky vzdálená místa za využití měsíčního vakua. Účinky pionizéru vyvažují negativní ovlivňování prostředí elektronovou pumpou. Tato část knihy se nejvíce ze všech tří zabývá mezilidskými vztahy - soužitím Seleny a Nevilla, poté jejím sbližováním s Denisonem, ale i mentality Měsíčňanů a Pozemňanů, srovnáváním jejich názorů a priorit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Goodie, 19.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Isaac Asimov - Ani sami bohové







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)