ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Levin Ira (*27.08.1929 - †12.11.2007)

­­­­

Někdo se dívá


DOBA A MÍSTO DĚJE:

Počátek devadesátých let, New York

DĚJ:

Devětatřicetiletá atraktivní redaktorka nakladatelství Diadém Kay Norrisová si po rozchodu se svým partnerem pronajme krásný nový byt ve tři roky starém supermoderním věžáku na Madison Avenue.
Těší se, že začne novou životní etapu. Netuší, že téměř všechny pokoje v domě jsou vybaveny špičkovým systémem kamer a mikrofonů a jeden člověk může ji i ostatní nájemníky podle libosti pozorovat...
Za krátkou historii domu se zde přihodilo několik záhadných úmrtí a sebevražd. Drogový dealer Billy Weber se předávkoval kokainem, domovníka Rafaela Ortize zabil výtah, když prováděl jeho běžnou údržbu, a mladá dívka Naomi Singerová vyskočila z okna.
Kay se seznámila s jedním z nájemníků - slavným režisérem Samem Yalem. Sam kdysi natočil několik filmů s úspěšnou herečkou Theou Marshallovou, která před lety tragicky zemřela. Kay jí byla velmi podobná.
Poznala se také s Herbertem Sheerem, autorem knihy o možnostech zneužití počítačů nazvané "Červ v jablku". Nyní se chystal napsat publikaci o vlivu televize na člověka a vydat ji měl v Diadému, kde Kay pracovala. Kromě toho se chystal na cestu do Japonska, aby absolvoval kurz japonštiny. Bohužel si před odjezdem zlomil dolní končetinu a když se pak se sádrou na noze sprchoval, nešťastně uklouzl, udeřil se do hlavy o pákovou baterii a utopil se ve vodě na dně sprchového koutu...
Kay se začala zajímat o to, komu vlastně dům patří. Jednala totiž jen s právníky, kteří majitele zastupovali. Seznámila se s atraktivním šestadvacetiletým mladíkem jménem Pete Henderson, programátorem na volné noze. Sblížili se spolu a Pete jí přiznal, že celý dům ve skutečnosti patří jemu. Díky svým rodičům - Thee Marshalové a otci Johnu Hendersenovi, který byl předsedou "Americké ocelářské společnosti", měl dostatek finančních prostředků na tak nákladnou investici.
Po čase Kay ukázal byt umístěný hned vedle jeho apartmá. Byla v něm místnost vybavená více než stovkou televizních obrazovek, na kterých bylo možno pozorovat dění v bytech jednotlivých nájemníků. Japonské kamery značky Takai byly umístěné v lustrech. Pete dokonce odposlouchával telefony nájemníků, což je považováno za federální zločin. Pozorováním lidí byl přímo posedlý. Řekl Kay, že s tím chce skoncovat a požádal ji o pomoc. Pak své šokované přítelkyni navrhl, aby si pozorování sousedů na chvíli vyzkoušela. Kay se sice bránila, ale nakonec ji šmírování velice zaujalo a téměř se nemohla od obrazovek odtrhnout. Rozhodla proto, že Pete bude za její asistence své závislosti odvykat postupně.
Na jedné společenské akci se Kay od svého kolegy dozvěděla, že Petova matka zemřela pádem ze schodů, když se chystala za svými rodiči do Anglie. Letní oblečení, které měla v kufru, tomu ale moc neodpovídalo. Kay napadlo, že Thea a Sam Yale byli milenci a ona se chystala jet za ním do Kalifornie...
Sam Yale jí neúmyslně prozradil, že Pete se scházel s tragicky zemřelou Naomi Singerovou. Kay napadlo, že dívčina smrt nemusela být náhoda. Navíc Pete se jí vůbec nezmínil, že by s ní něco měl. Když se mu ale o svých pochybách zmínila, Pete svůj vztah s Naomi označil za bezvýznamný. Přesto to hlavní hrdince nedalo a sehnala si informace o úmrtích, která se v domě stala. Také zavolala agentovi Huberta Sheera a dozvěděla se, že spisovatel měl při své cestě do Japonska navštívit firmu Takai ohledně kamer s vysokou rozlišovací schopností... Mohl ho Pete zabít a jeho smrt zaranžovat jako nešťastnou náhodu?
Když se svým milencem opět pozorovala sousedy, poprosila ho, aby jí pustil videokazetu, na kterou si tajně nahrál jejich první milování. Dozvěděla se tak, kde ukrývá pásky se záznamy "zajímavých situací".
Když byl Pete pryč, otevřela Kay jeho skrýš a našla v ní kazety se záznamem vraždy Huberta Sheera a také předávkování drogového dealera Billyho Webera. Pete se nečekaně vrátil domů dřív, ale Kay stihla kazety schovat. Odešla do svého bytu a chtěla všechno nahlásit policii. Pete ale bohužel přišel na to, že si kazety pustila a tím byla pro něj nebezpečná.
Držel ji v jejím bytě pod hrozbou, že jinak brutálně usmrtí její milovanou kočku. Kay zabít nemohl, protože by na něj padlo jasné podezření. Pak ho ale napadl ďábelský plán. Pozval do Kayina bytu režiséra Sama na "narozeninový večírek" a na jeho stroji napsal falešný dopis na rozloučenou, ve kterém se Sam vyznával ze svého nenaplněného vztahu k Kay. Pete měl v plánu zabít oba, takže by to vypadalo jako vražda z vášně.
Šel do bytu Kay a přiznal se jí ke všem vraždám. Billyho Webera zabil, protože zjistil, že telefony jsou odposlouchávané a začal ho tím vydírat.
Domovník Rafael objevil pozorovací místnost a chtěl, aby mu Pete dovolil sledovat obyvatele domu. To se bohužel po čase stalo pro Peta neúnosné, a proto poškodil výtah, který muže zabil.
S Naomi chodil, ale když jí ukázal svou místnost s obrazovkami, chtěla, aby s pozorováním přestal, nebo ho udá policii. Proto napsal padělaný dopis na rozloučenou a shodil ji z okna.
Huberta Sheera zabil, protože by při exkurzi ve firmě Takai uviděl svítidla se zabudovanými kamerami - přesně taková, jaká byla v celém domě. Sama Yala chtěl zavraždit už dřív, protože kvůli němu shodil jeho otec ze schodů svou manželku.
Kay se s Petem začala prát, ale nakonec prohrála a Pete ji vystrčil z okna. Držela se za parapet už jen konečky prstů. Pete ji chtěl shodit dolů a odstrčil přitom kočku Felice, která se procházela po parapetu. Útočná kočka mu nečekaně skočila na obličej, drápky mu zaťala do očí a tím ho oslepila.
Do bytu naštěstí přišel Sam a Kay zachránil. Společně oznámili celou věc policii. Příběh končí tím, že Kay chce Samovi ukázat byt s obrazovkami a čtenář si může jen domýšlet, zda budou spolu sledovat nájemníky...

HLAVNÍ POSTAVY:

Kay Norrisová - atraktivní, inteligentní, sebevědomá a úspěšná žena. Je samostatná a umí se o sebe postarat. Když se zamiluje do Peta, plně mu důvěřuje, což je velká chyba.
Zakládá si na tom, že se chová slušně a dodržuje zákony. Pozorování sousedů se jí příčí, považuje to za nemorální. Když to ale vyzkouší, velmi se jí to zalíbí a objeví se u ní závislost.
Pete Henderson - velice pohledný, sympatický a inteligentní mladík, který umí dobře jednat s lidmi a působí na ně skvělým dojmem. Ve skutečnosti trpí Oidipovským komplexem - v Kay vidí náhradu za svou matku. Je posedlý voyeurismem a navíc je poněkud paranoidní. Proto, aby se neodhalila jeho nezákonná činnost, je schopný udělat téměř cokoliv.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor se ve svém románu zabývá tím, jak lidé určitou činnost odsuzují, ale když mají možnost ji vyzkoušet, probouzí se v nich ty nejtemnější lidské vášně ukryté hluboko uvnitř.
Uvažuje také o vlivu matky na zdravý vývoj dítěte. Pete se totiž se svou matkou téměř neviděl, protože neustále točila filmy, a to ho velmi poznamenalo. Ve svých milenkách proto hledá za matku náhradu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Román má velice zajímavý a napínavý příběh. Myslím, že se Ira Levin umí velmi dobře vcítit do ženské hrdinky. Je to můj oblíbený spisovatel, ale u této knihy se mi příliš nelíbil jeho vyprávěcí styl - zdál se mi až moc stručný a urychlený.
Řekl bych, že se autor trochu inspiroval ve své knize "Rosemary má děťátko" - začátek, kdy se Kay přistěhuje do nového domu plného tajemství, mi svou atmosférou přišel dost podobný "Rosemary". To samé i závěrečná část, kdy Kay neví, zda je paranoidní, nebo jsou její úvahy oprávněné.
Nicméně kniha stojí za to, přečetl jsem ji za jeden den!

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kosan, 13.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ira Levin - Někdo se dívá

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­