ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

McEwan Ian Russell (*21.06.1948)

­­­­

Pokání (2)

Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve svém doposud posledním románu Pokání dovedl Ian Russell McEwan tuto myšlenku k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba dopomoci. S fanatickou úporností pubescenta a fantazií rozvinutou až do krajnosti dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla činit po zbytek života pokání. McEwan spřádá jednotlivé nitky osudů, jež v závěru splynou v jediný, silný a hluboce pravdivý obraz uplynulého století. Autor nabízí možnosti a klade otázky, na něž je těžké jednoznačně odpovědět. Ale ani on neposkytuje jednoznačné odpovědi, a tak je na čtenáři, aby se rozhodl, po které cestě se vydá - společně s Briony, s jejími spolupachateli, anebo s obětí? Jednoznačný není ani očistný závěr, stejně jako není černý anebo bílý život kohokoliv z nás. Příběh pokání, jenž se na první pohled vztahuje k Briony, se náhle dotýká každého, i když se současně každý v tom kterém smyslu může ztotožnit s obětí.
Nenápadně, avšak s rafinovaností mistra svého oboru, jako zdánlivé vedlejší téma se knihou prolíná - zřetelněji než v kterémkoli McEwanově díle předchozím - motiv psaní, chcete-li spisovatelství a jeho smyslu, jako by autor cítil stále naléhavější nutkání popsat a zdůvodnit především sám sebe a svoji touhu propojit život skutečný se životem svých literárních postav. Autor v tomto díle jednoznačně dosáhl svého vrcholu, alespoň co se týče asociačního spektra možných osudů člověka, jež nám nabízí s elegantní noblesou a odzbrojující bravurou.

Briony Tallisová je jedenáctileté děvče, která se chce stát spisovatelkou. Jednoho večera uvidí z okna svoji sestru Cecilii, jak se svléká před Robbiem do spodničky a skáče do kašny, přitom tu událost pochopí úplně jinak. Mezi Robbiem a Cecilií je zvláštní napětí. Robbie zjišťuje, že se do Cecilie zamiloval, tak jí napíše dopis. Pošle Briony, aby ho Cecilii předala, ale až pozdě si uvědomí, že jí dal jinou verzi dopisu. Briony, ještě předtím než dopis sestře předá, si ho přečte a je velmi šokovaná. Robbie spěchá do domu Tallisových, kam je pozvaný na společenskou večeři. Cecilie už ho vyhlíží a pozve ho do knihovny, kde si uvědomí, že se milují. Ovšem při milostném aktu je vyruší Briony. Jenže Briony je velmi mladá, tak si všechno vyloží po svém. Při večeři panuje nervozita. Pierre a Jackson, dvě malé děti, které musí žít v domě Tallisových spolu se sestrou Lolou, napíší dopis na rozloučenou a utečou. Všichni se je vydají do noci hledat. Někdo ale v noci znásilní Lolu a Briony si je jistá, že to byl Robbie, tak proti němu křivě svědčí. Robbie jde do vězení a Cecilia přeruší veškeré styky s rodinou.
Robbie si jde odpykat zbytek svého trestu do války. S Cecilií si vyměňují dopisy a plánují společnou budoucnost. Robbie má na hrudi zranění, ale nic si z toho nedělá, sílu mu dodává představa zbytku života stráveného s Cecilií. Spolu se spojenci ustupuje do Dunkerque, kde čeká na loď do Anglie.
Briony, teď o pět let starší, si uvědomila svoji chybu. Místo studia se stala zdravotní sestrou. Chtěla být užitečná, navíc to brala jako své pokání. Napíše dopis Cecilii, ale ta jí neodpoví, tak se ji vydá navštívit. Po cestě k Cecilii se staví v kostele, kde má svatbu Lola s Paulem Marshallem - jak si Briony uvědomí - s tím, kdo doopravdy znásilnil tu noc Lolu. Briony se neodváží nahlas přiznat, co ví. U Cecilie se setkává s Robbiem a slibuje jim, že napraví svoji chybu a změní svoje dřívější svědectví a řekne pravdu rodině. Píše se rok 1940.

Poslední část knihy její zpovědí. Rok 1999, Briony se u doktora dovídá, že trpí vaskulární demencí. Je z ní známá spisovatelka a chystá se vydat příběh o své sestře. Po letech se zpovídá ze svého pokání. Ve skutečnosti se Cecilie a Robbie po tom incidentu nikdy nesetkali. Robbie zemřel v červnu 1940 na septikémii a Cecilie v září téhož roku při bombardování. A Briony nikdy neměla odvahu Cecílii osobně navštívit. Šťastný konec si Briony vymyslela jako poslední přátelskou službu, aby alespoň tak dopřála milencům štěstí.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Breberka, 25.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cizinci ve městě
-Černí psi
-Na Chesilské pláži
-Pokání, Pokání (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ian Russell McEwan - Pokání (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­