ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

McEwan Ian Russell (*21.06.1948)

   
­­­­

Na Chesilské pláži

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví...
Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává na pobřeží jižní Anglie na počátku 60. let 20. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Edward Mayhew, Florence Pontingová

CITÁT Z KNIHY:

Byli mladí, vzdělaní a oba dosud neposkvrnění o dnešní svatební noci a žili v době, kdy hovor o sexuálních problémech prostě nebyl možný. Jenže ono to není snadné nikdy.

OBSAH:

Příběh se odehrává během jedné svatební noci jednoho mladého manželského páru - Edwarda a Florence. Toto vyprávění je prolínáno příběhem celého jejich vztahu, v závěru knihy pak poskočíme o několik let kupředu, abychom zjistili, jak naše dvojice žije dál.

Edward měl 22 let a bakalářské zkoušky z historie na londýnské univerzitě. Měl dvě sestry. Otec byl ředitelem základní školy. Doma měli neuvěřitelný nepořádek, jediným uklizeným místem byla otcova pracovna. Zametalo se vždy jen tam, kde zrovna byli, nežehlilo se, postele se nestlaly... Jeho matka trpěla těžkou duševní poruchou (prudce otevřené dveře vlaku jí kovovou hranou prorazily lebku), žila jako v jiném světě, otec byl na všechno sám, děti musely pomáhat.
Florence byla velmi talentovaná houslistka, zakladatelka smyčcového kvarteta. Její otec měl firmu, kde se sestavovaly vědecké přístroje. Měla mladší sestru. Žili v krásném domě s velkou zahradou plnou zeleně.
Seznámili se na schůzi Hnutí za jaderné odzbrojení, kde se oba ocitli naprostou náhodou těsně po studiích, kdy čekali na výsledky závěrečné zkoušky. O pár týdnů později už si půjčili pramičku...

Svatební noc. Edward s Florence sedí v obývacím pokoji v hotelu na dorsetském pobřeží a večeří. Pokoj je stísněný, ale nabízí krásnou vyhlídku na Chesilskou pláž. Svatba proběhla vesele bez nejmenších problémů, ale už jsou konečně sami. Sedí u večeře a oba jsou nervózní z toho, co přijde po ní, až ulehnou do postele s nebesy a "jeden druhému se plně oddají". Edward se obává zklamání, jelikož už má za sebou jednu velmi nepříjemnou zkušenost, kdy se "udělal předčasně". Jako většina mladíků v té době se zhruba od svých 12 let oddával sebeuspokojování. Ale týden před svatbou se stal zdrženlivým, aby byl zcela připraven na svatební noc pro svou nevěstu.
Strach Florence byl ovšem mnohem vážnější a svíral jí žaludek v podstatě po celou dobu jejich vztahu. A teď sevření vrcholilo. Zakoušela zděšení, panickou hrůzu, zhnusení podobající se mořské nemoci. Po dobu několika měsíců svatebních příprav se na to snažila nemyslet, ale kdykoli její myšlenky zabloudily k otázce sexu, udělalo se jí špatně. Snažila přesvědčit sebe samu, že je jen zbytečně přecitlivělá a že to vše pramení jen z její neznalosti a nezkušenosti. Nemohla se svěřit ani své matce, byla to racionální, naprosto rezervovaná a staromódní žena. A kamarádky? Byly tak "ukvokané", že jim nemohla věřit. Pohroužila se tedy do odborné literatury, pokrokové příručky, která se snažila vtipnou formou a pomocí ilustrací pomoci v tomto ohledu mladým nevěstám, ale narazila tam na výrazy typu "hlenovitá blána" či "žalud", z nichž se málem pozvracela. Tušila, že s ní není něco v pořádku, věděla, že to Edwardovi už dávno měla říct, ještě před tím, než ji požádal o ruku. Ale bála se. Milovala ho příliš, považovala jej za úžasného a originálního člověka, nechtěla ho ztratit. Věřila, že to nějak překoná, zvládne...
Večeře už se trapně protahovala, ani jeden neměl hlad, poslouchali v rádiu zprávy... Florence už byla skoro šílená, vyskočila ze židle a vyzvala Edwarda k ulehnutí. Zaradoval se a začal ji líbat. Už to bylo pro Florence nechutné, nenáviděla ten "kluzký sval" ve svých ústech, úporně se snažila myslet na něco jiného, snažila se to vydržet, ale najednou na ni přišly mdloby, zvedl se jí žaludek, chtělo se jí zvracet... Edward byl vzrušený a taky musel rychle myslet na něco méně příjemného, aby se předčasně neudělal. Florence ucukla, a když viděla překvapeného Edwarda, rychle ho uchopila za ruku a táhla k posteli. Vše vypadalo nadějně, Florence měla radost, že to "zvládá", Edward jakoby našel ztracené sebevědomí... Florence chtěla Edwardovi pomoci "se zavedením", jak radila příručka, leč pomohla mu předčasně vyvrcholit. Celou ji potřísnil lepkavou tekutinou. To byla katastrofa, věděli to oba. Florence se zběsile utírala polštářem, pak se oblékla a vyběhla ven. Edward ji dohnal až daleko na pláži. Pohádali se. Florence se chovala strašně, nevhodně, věděla to, ale nemohla si pomoci. Když se uklidnila, promluvili si. Florence řekla Edwardovi, že ho miluje, a nabídla mu, že spolu mohou zůstat, sex si ale Edward nechá pro jiné ženy, jí to vadit nebude. Edward byl tou nabídkou naprosto šokován, nemohl to pochopit a odmítl. Florence narychlo odjela zpět domů, Edward se druhý den ráno také vrátil. Od té doby se už nikdy neviděli, svatba byla tichým duchem zrušena, jelikož svazek nedošel naplnění.
Edward se vzdal dráhy vědeckého pracovníka v oblasti historie, začal se věnovat rockové hudbě - pořádal festivaly, prodával gramodesky. Florence hrála se svým kvartetem a měla obrovský úspěch. Edward na ni nikdy nezapomněl, nikdy už žádnou ženu tolik nemiloval. Pochopil, že ji tehdy neměl nechat odejít, měl ji ujistit o své lásce, všechno mohli překonat.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Simonka, 14.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cizinci ve městě
-Černí psi
-Na Chesilské pláži
-Pokání, Pokání (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ian Russell McEwan - Na Chesilské pláži

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­