ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Homér (-)

­­­­

Odyssea (7)

  • nebo též Odysseia

Bájný příběh Odyssea, jenž zažil při návratu z trójské války neuvěřitelná dobrodružství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Evropský literární klub v Praze roku 1940. Překlad prohlédl a doslov napsal Ferdinand Stiebitz. Z řeckého originálu přetlumočil Vladimír Šrámek. Počet stran: 302.

STRUČNÝ DĚJ:

Odysseus je ještě 10 let po válce pronásledován nepřízní a vrací se domů jako žebrák. Na cestách ztratil všechny své druhy. Prošel vzdálenými kraji Fajáků, bojoval s Kyklopem, byl v zajetí nymfy Kalipsó (7 let), čelil nástrahám zpívajících sirén atd.

Na přimluvení bohyně Athény, Odysseovy ochránkyně, rozhodnou bohové, že se může konečně vrátit domů.

Odysseus se vrací na voru po moři do své rodné vlasti, ale Poseidón rozpoutá bouři a vor rozbije. Odyssea donesou vlny až na pohostinný ostrov Fajáků, kde se ho ujmou a ve spánku jej dopraví na rodnou Ithaku.

Když se vrátí domů, chce se nejprve přesvědčit o věrnosti své ženy Penelopé. Proto přichází přestrojen za žebráka. Uspěje v soutěži střelců a pobije všechny její nápadníky. Nechá se poznat a až pak se s ní řádně přivítá...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: daemonka, 27.02.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Homér - Odyssea (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­