ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Homér (-)

­­­­

Ílias a Odyssea (2)

  • Nejstarší památka řecké literatury.
  • Tyto skladby původně existovaly pouze v ústním podání. Uchovávali a tradovali je vypravěči pěvci - Aoidi. Přednášeli je rapsódi.
  • Za jejich autora je považován slepý pěvec Homér.
  • V obou eposech je zobrazena doba, kdy pro řeckou společnost bylo charakteristické rodové zřízení
  • Děj i postavy jsou důkladně vyobrazeny.
  • Je zde málo místa pro nějaké dohady a domýšlení děje.
  • Čtenář nabývá dojmu, že je přímým svědkem událostí.
  • Obě skladby se staly vzorem pro epiku po dlouhá léta.

Ílias

  • rozsáhlá skladba, která má přes 15000 veršů
  • zachycuje 51 dní desátého roku Trojské války
  • základem děje je spor velitele řeckých vojsk Agamemnona s nejudatnějším hrdinou Achillem
  • celé vyprávění obsahuje mnoho odboček od hlavního děje, barvitá a důkladná líčení bojových scén a celou řadu rozmluv a výjevů z řeckého tábora, z obležené Tróji ze sídla olympských bohů

Agamemnon odňal Achillovi zrádkyni Briseovnu, kterou Achilleus dostal od vojska jako dar z kořisti. Achilleus se strašně rozhněval a odmítl dále bojovat. Hrozilo, že válka skončí trojským vítězstvím. Přítel Patrokolus poprosil Achillea, aby mu půjčil svou výzbroj. Trójané se domnívali, že se Achilleus vrátil do války. Patrokolus nedodržel slib, který dal Achillovi, že se ve výzbroji nevydá hloub do bitevní vřavy. Zahynul rukou největšího trojského hrdiny Hektora. Achilleus chtěl smrt přítele pomstít. V nové zbroji, kterou mu ukoval sám bůh Héfaistot, vyzval Hektora k boji, zabil ho a jeho mrtvolu dal po 9 dní vláčet v prachu za svým válečným vozem. Báseň končí vydáním Hektorova těla jeho otci, starému trojskému králi Priamovi.

Odyssea

  • rozsáhlý epos, který má přes 12000 veršů

Vypráví o dobrodružném návratu krále Odyssea z trojské války na rodný ostrov Ithaku. Pro nepřízeň Diova bratra Poseidona (bůh moří), jemuž Odysseus oslepil syna Polyféma, se Odysseova cesta protáhla o 10 let. Odysseus, bez vojska, bez lodí a bez možnosti dostat se domů uvízl u krásné a ušlechtilé Kalypso. Ta ho přemlouvala, aby si ji vzal za ženu. Slibovala mu nesmrtelnost a věčnou mladost. Bohyně Athéna zařídila, aby Kalypso Odyssea propustila. Odysseus na vlastnoručně zhotoveném člunu ztroskotal a skončil v zemi blažených plavců Fajáků. O jeho dalších dobrodružstvích se dozvídáme z vyprávění na dvoře fajádského krále Alkinoa - o jeho setkání s bájnými Látofagy, o setkání s lidožravým Kyklopem, o čarodějnici Kiele a dalších. Fajákové odvezou Odyssea na Ithaku. Poseidon se rozzlobí a promění jejich loď ve skálu. V závěru narazí Odysseus na zpupné mladíky, kteří se v jeho nepřítomnosti usídlili v jeho domě. Chtěli získat trůn i domněle ovdovělou Odysseovu manželku Pénelopu. Ta mezitím slíbila svou ruku tomu, kdo dokáže vystřelit šíp z Odysseova luku tak, aby proletěl 12 kruhy. Nikdo z ženichů neměl tolik síly. Athéna proměnila Odyssea v žebráka. Ten dostal po skončení soutěže luk do ruky. S vetřelci za pomoci syna Telemacha skoncoval. Nyní poznává Odyssea i Pénelopa. Celá báseň končí setkáním Odyssea s otcem, kdy je uzavřen mír mezi Odyseem a příbuznými zabitých.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa, 03.04.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Homér - Ílias a Odyssea (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)