ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hesse Hermann (*02.07.1877 - †09.08.1962)

   
­­­­

Kouzelníkovo dětství: autobiografická pohádka

Toto dílo označil sám autor za biografickou pohádku. Ve skutečnosti se jedná o vcelku krátkou povídku, jež vznikla roku 1938, ve které můžeme najít mnoho dílčích úvah o autorově dětství a změnách, které se v jeho životě udály.
Knihu vlastnoručně ilustroval Peter Weiss, který byl blízkým přítelem a spolupracovníkem Hessovým. Kouzelníkovo dětství je opsáno ručně a písmo je protkáno malými perokresbami, které jsou lehce tónovány.

DĚJ:

Děj kniha v podstatě vůbec nemá, jediná věc, která spojuje jednotlivé filosofické úvahy a myšlenky dohromady, je autorova touha stát se kouzelníkem. Hesse evokativně popisuje rozdíl mezi světem dospělých a světem dětí a líčí svůj zármutek nad tím, že mezi oběma světy, které jsou tak odlišné, neexistuje jediný most, který by ony rozdíly překlenul. Vzpomíná také na svoje rodiče, "exotickou" matku a vážného otce, a na dědečka, který stejně jako jeho dcera pocházel z Indie, a barvitě popisuje pocity, které v něm jako v dítěti vyvolávaly zvláštní předměty, které měl jeho dědeček uložen ve vitríně - sošku indického bůžka, velikou a tlustou knihu, růžence, svitky palmových listů atd.
Stejně jako všichni lidé ale i Hesse brzy odrostl chlapeckým střevícům a stal se vážným dospělým - této proměny se velmi bál, ale udála se tak nečekaně, že ji skoro ani nepostřehl. Přesto si ale zachoval alespoň zlomek svých kouzelnických dovedností, i když pochopil, že kouzelník už se z něj nikdy nemůže stát.

CITÁT Z KNIHY:

Otec byl jiný. Byl sám. Nenáležel ani světu bůžka a dědečka, ani všednímu dni města, stál stranou, byl osamocen, člověk trpící a hledající, učený a dobrotivý, bez falše, velice horlivý ve službách pravdě, leč velmi vzdálený onomu úsměvu, šlechetný a jemný, ale jasný, bez jakéhokoliv tajemství. Nikdy ho neopustila dobrotivost, nikdy chytrost, ale nikdy také nezmizel v onom dědečkovském čarovném oblaku, jeho tvář se nikdy neukryla do oné dětinnosti a božskosti, často mu však na ní pohrávalo něco jako smutek, jindy něco jako jemný posměch, nebo jako němě do sebe vnořená božská maska.

VLASTNÍ NÁZOR:

Ačkoliv mám Hesseho velmi ráda, toto dílo mne příliš nezaujalo především kvůli své útržkovitosti. Na druhou stranu je potřeba, ostatně jako u všech Hessových děl, ocenit onu typickou sublimovanou básnickou prózu a opravdu rozmanitý jazyk.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 01.11.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Hermann Hesse - Kouzelníkovo dětství: autobiografická pohádka

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­