ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Melville Herman (*01.08.1819 - †28.09.1891)

­­­­

Písař Bartleby

  • podtitul: Příběh z Wall Streetu
Psychologická novela o podivném písaři z Wall Streetu, člověku hluboce osamoceném a rezignujícím na život, a jeho advokátovi, jenž se mu marně snaží pomoci.
Písař vykonává svou jednotvárnou činnost k plné spokojenosti svého zaměstnavatele, odmítá však jakoukoli spolupráci a komunikaci s ostatními i s advokátem, který ho zaměstnává. Po zrušení kanceláře zůstává v budově, dostane se do problémů a je odsouzen do vězení, kde zakrátko umírá. Advokát, jenž je vypravěčem příběhu, se jeho jednání snaží pochopit a pomoci mu, neuspěje však.
Překvapivě moderně pojatý příběh, v jehož podtextu se skrývá symbol odcizení člověka ve společnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1990 (1. vydání). Z anglického originálu Bartleby, the Scrivener přeložil a doslov napsal Radoslav Nenadál. Ilustroval Jindřich Ulrich. Počet stran: 110. ISBN: 80-207-0150-8.

OBSAH:

Vypravěč je majitelem právnické kanceláře na Wall Streetu. Zabývá se majetkovým právem. Má dva podivné písaře - Krocana a Škrdlu - a navíc mu ještě pomáhá mladík jménem Zázvorka.
Když dostane navíc funkci přísedícího u soudu, je třeba najmout dalšího písaře. Tím se stane Bartleby, člověk, který je velmi samostatný, s kolegy se nebaví, ale práci plní jako nikdo jiný. Jeho píle sahá tak daleko, že ráno přichází do kanceláře jako první a odchází jako poslední. O polední přestávce se z kanceláře také nehne, jen pošle Zázvorku shodou okolností pro zázvorové koláčky. Je to velmi tichý člověk, nikdo o něm nic neví a sám o sobě nechce nic říci. Jeho jedinou chybou je to, že opakovaně odmítá uposlechnout svého nadřízeného, vypravěče, jenž po něm žádá jen to, co dělají i ostatní písaři, a to aby prováděl kontrolu toho, co napíše. Proto to musí dělat ostatní písaři, což je zdržuje. Za normálních okolností by ho vypravěč vyhodil, ale když on je jinak pracovitý a nedělá jiné potíže, a tak si ho u sebe nechá.

Jednou v neděli, kdy se nepracuje, jde vypravěč náhodou kolem své kanceláře a zjistí, že Bartleby v jeho kanceláři žije. Nadto se o něm začíná říkat, že má neposlušného zaměstnance, který svým neustálým odmítáním a opakováním výrazu "já bych prosím raděj ne" odrazuje zákazníky i přátele a kazí mu pověst. Když Bartleby začne navíc tvrdit, že se mu kazí zrak, a odmítá pracovat, stává se pro kancelář pouhou přítěží. Ač je vypravěč velmi trpělivý a shovívavý, nezbývá mu nic jiného než Bartlebyho propustit. Ten by ale "raděj prosím neodcházel, ale zároveň by raděj i nepracoval." Vypravěč se dostává do takové situace, že musí svou kancelář vyklidit a přestěhuje ji jinam. Bartleby však v oné kanceláři zůstane, což vadí novému majiteli, jenž si s ním také neví rady. Nakonec na něj zavolá policii a Bartleby je uvězněn v Tombs, kde také zemře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 04.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Herman Melville - Písař Bartleby







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)