ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Paní Bovaryová (9)

Jeden z nejslavnějších románů 19. století. Ema Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře, a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života...

  • román byl označen za nemravný, v soudním sporu byl požadován jeho zákaz, soud Flaubert vyhrál s tvrzením: literární dílo není nemorální proto, že píše o nemorálních lidech a zlých činech
  • téma: ztráta iluzí, střet s realitou, rozpad manželství

V úvodu se dozvídáme o dětství a mládí Karla Bovaryho, jenž na přání své matky vystudoval medicínu a oženil se s vdovou Helouis Dubucovou, která je velmi bohatá. Ta brzy umírá a Karel se po roce smutku žení znovu. Tentokrát s dcerou svého pacienta, Emou Roualtovou.
Ema, nová paní Bovaryová, je oproti Karlovi ctižádostivější, pořád chce víc a víc. Zanedlouho po svatbě začne být nespokojená. Myslela si, že manželství bude tak romantické a dobrodružné, jak to znala z knih. Ovšem opak byl pravdou. Karel se nikdy nezměnil v románového kavalíra. Byl celé dny pryč a Ema se doma velmi nudí a neustále sní o nějakém rozptýlení. Chodí na dlouhé procházky, kde přemýšlí, proč se vlastně vdávala.

...snila o událostech, které se nestaly, o jiném životě, manželovi, kterého neznala...
...mohl by být krásný, duchaplný, vybraný, přitažlivý...

Ema začíná mít různé vrtochy, například si nechává vozit jídlo a pak se ho ani nedotkne nebo jeden den pije jenom mléko, jiný zas jenom čaj, a tak to jde pořád dál. Karel ale nevidí žádné problémy v jejich soužití, a dál jí vroucně miluje. Kvůli jejímu zdraví se přestěhují do městečka Yoville a zanedlouho se jim narodí dcera Bertička. Ema chtěla chlapečka, a tak dá holčičku ke kojné a moc se o ni nezajímá.
Brzy začíná Ema vyhledávat milostná dobrodružství, ale ani zde nenalézá mnoho štěstí. První milenec, Rudolf, ji opouští právě ve chvíli, kdy spolu mají utéct. Karel dal Emě plnou moc ve finančních záležitostech, což se jí později stává osudným. Další milenec Leon se od ní nechává vydržovat a brzy se Ema dostává do finančních obtíží. Přesto si dále kupuje nové věci a neplatí za ně včas. Když její dluh stoupne opravdu vysoko a Ema už neví, kde by peníze obstarala, rozhodne se svůj život ukončit.

O tom, jaká Ema vlastně byla, se Karel dozvěděl zanedlouho poté, kdy otevřel její stůl a našel milostné dopisy. Krátce po její smrti umírá i on. Z jeho jmění zbylo několik franků, které stačily akorát na cestu Berty za babičkou (matkou Karla).

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: bigy, 21.02.2009

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­