ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Márquez Gabriel José García (*06.03.1927 - †17.04.2014)

Bohemia Institut    
­­­­

Zpověď trosečníka

Překlad: Blanka Stárková
Nakladatelství: Euromedia Group k.s. - Odeon
Rok vydání: 2004

DĚJ:

Luis Alejandro Velasco si řekl, že to bude jeho poslední plavba, pak vystoupí z námořnictva. Stejně tak jeho kamarád Ramón Herrera. Plují na kolumbijském válečném torpédoborci A.R.C. Caldas z americké Alabamy do Cartageny. O čtyři dny později, kdy už to do Kolumbie nebylo tak daleko, byla v noci bouřka a on ještě s kamarády, přestože neměli službu, byli na zádi, kde byly umístěny i načerno převážené ledničky, pračky a další spotřebiče. V jednu chvíli se loď moc naklonila, hrozilo, že se převrátí, a on spolu s dalšími sedmi námořníky spadl do vody. Kromě něho se všichni utopili, někteří před jeho očima. On se zachránil na záchranném prámu. Myslel si, že se pro něj vrátí. Tak přečkal asi dva dny s marnými nadějemi. Dalších osm dní, celkem jich na moři bez jídla a pití přečkal 10, jakoby se vždy na něco upnul. Jeden den chtěl ulovit rybu, které ho doprovázely. Jeden den vyhlížel letadla nebo lodě. Další den strávil ve společnosti racků, kteří přilétali a drze sedali na jeho prám. Ale každý den, vždy kolem páté, připlouvali žraloci a on jim záviděl, že můžou chytat ty ryby, které kolem něj plavaly. Desátý den se dostal na kolumbijské pobřeží, ale tam o něm dokonce ani neslyšeli. Ale zanesli ho do města, kde ho prohlédl doktor, a pak se i vrátil k rodině. Byl považován za národního hrdinu. Ale poté, co převyprávěl svůj příběh Márquezovi, který tehdy působil jako novinář v deníku El Espectador a který začal jeho příběh po částech v těchto novinách publikovat, se znelíbil kolumbijské vládě a byl "zapomenut".

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: veronique, 21.05.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriel José García Márquez - Zpověď trosečníka

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­