ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dürrenmatt Friedrich (*05.01.1921 - †14.12.1990)

­­­­

Návštěva staré dámy (3)

- tragická komedie

Návštěva staré dámy je tragikomická modelová hra o moci peněz a lidské morálce.

Ústřední role patří staré, leč šarmantní a sebevědomé milionářce Claire Zachanassianové, obklopené panoptikálním služebnictvem - slepými kleštěnci Kobym a Lobym, bývalými trestanci Tobym a Robym a komorníkem Bobym. Čtyřpásková souzvučná jména vyjadřují její postoj, s nímž si podmaňuje svět. Město zastupují Starosta, Učitel, Farář, Lékař, Policista, dále Alfréd Ill, bývalý Klářin milenec a vážený občan, jeho rodina, anonymní obyvatelé označení jako První až Čtvrtý ad. Identifikace postav prostřednictvím jejich povolání je častý jev modelového dramatu a signalizuje autorovy zobecňující tendence.

Claire Zachanassianová se vrací do rodného Güllenu, který zatím zkrachoval a žije v bídě. Kdysi ji "prudérní" spoluobčané vyhnali jako děvku poté, co se Alfréd Ill odmítl přiznat k jejich dítěti a oženil se pro peníze s jinou. Z hamburského botelu se Klára pomocí výhodných sňatků vyšvihne na pozici jednoho z nejbohatších a tudíž nejváženějších lidí na světě. Je proslulá svou štědrostí a nabídne Güllenu jednu miliardu. Svůj dar ovšem podmíní smrtí Alfréda Illa, což prezentuje jako koupi spravedlnosti a nevyhnutelný trest za způsobené příkoří. Güllenští sice jednomyslně nabídku odmítnou, postupně však začínají více a více utrácet a měnit se pod vlivem iluze blahobytu. Když začne žít na dluh i Illova vlastní rodina, pochopí štvanec, že jeho smrt je nevyhnutelná. Lidé sami sebe přesvědčují o závažnosti Illova provinění a podléhají vidině, že jeho smrt by dala skutečně průchod spravedlnosti. Podílejí se na ní nakonec všichni obyvatelé.

Hra se dotýká obecných otázek morálky a ziskuchtivosti, individuálního výkladu práva a spravedlnosti, kolektivní viny, principů lidskosti či fungování masové psychózy.

Hra je koncipována jako podobenství, zjednodušení charakterů postav na modelové typy podporuje jejich mytické pojetí. V závěru se objevuje parafráze sboru z Antigony ironicky opěvující blahobyt a vyspělou civilizaci. Autor využívá různých okrajových literárních žánrů a stylů (kolportážní literatury, detektivky apod.), které často zapojuje do nezvyklých souvislostí. Od počátku hry se v textu objevují motivy a symboly smrti, narážky na spravedlnost, vinu, trest atd., které se teprve postupem času skládají v úplný obraz důmyslné pomsty. I Klářin jazyk je dvojsmyslný a symbolický. Kulisy vytvářejí podle originálního scénáře živí herci, kteří napodobují stromy, zvěř apod.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Martina O., 05.06.2009

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Dürrenmatt - Návštěva staré dámy (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­