ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Werfel Franz (*10.09.1890 - †26.08.1945)

   
­­­­

Píseň o Bernadettě

Slavné dílo Franze Werfla je vlastně dokumentárním románem, který na základě faktů vypravuje o životě Bernadetty Soubirousové, chudobného a neduživého děvčátka z pyrenejského podhůří. Autor jej napsal roku 1941 krátce poté, co se mu podařilo uprchnout před hitlerovským nacismem z okupované Francie. O pohnutkách, které ho k tomu vedly, říká: "V červenci roku 1940 jsem ve chvíli velké tísně slíbil před jeskyní v Lurdech, že vyváznu-li z nebezpečí a bude-li mi dopřáno dospět k spásnému pobřeží Ameriky, zazpívám Píseň o Bernadettě, a to dříve než se pustím do nějaké jiné práce..."

Čtrnáctiletá Bernadetta jde jednoho zimního dne sbírat klestí se svou sestrou a kamarádkou. Protože je chronicky nemocná - má astma, čeká na ně na břehu na opuštěném místě (Massabielle), zatímco ty dvě se přebrodily přes řeku na druhou stranu a šly sbírat dál. Čeká u jeskyně, u které se jí zjeví "Dáma", jak ji Bernadetta nazývá. Nejprve to nechce nikomu říct, ale pak se svěří sestře a kamárádce, které jí moc nevěří a řeknou to rodičům i ve vsi. Nastává vyšetřování, Dámu se jí snaží vymluvit jak rodiče, tak četníci, kteří ji zastrašují a vyhrožují. Marně. Bernadetta na přání Dámy chodí k jeskyni ještě po dalších patnáct dnů a má tlumočit představitelům církve (děkan Peyramale), že k jeskyni mají chodit procesí a že se tam má postavit kaple. Děkan se jí i přání Dámy vysměje. Potom co se lidé přesvědčí, že Bernadetta na radu Dámy objevila v jeskyni pramen, začnou uvažovat o Dámě jako o svaté panně Marii. Sousedka Soubirousových běží k prameni se svým těžce nemocným, chromým a umírajícím dítětem v naději, že ji panenka Maria pomůže a dítě v prameni vykoupe. Dítě se zázračně uzdraví. Začnou se tam sjíždět lidé z blízkého i dalekého okolí. Věhlas zázračného pramene roste. Církev z počátku nevěří a nechce s tím mít nic společného, obec vydává příkaz jeskyni uzavřít. Až na rozkaz císaře je přístup k prameni znovu umožněn. Přibývá zázračně uzdravených a církev po čtyřletém zkoumání uznává, že Bernadetta měla zjevení a viděla pannu Marii. Církev nechce, aby Bernadetta žila už jen obyčejný život a nabízí jí vstup do kláštera. Bernadetta přijímá a prožije v něm dalších 20 let svého života. Pak onemocní těžkou tuberkulózou kostí - smrtelnou nemocí. Zápasí ještě dva roky, pak umírá. V roce 1925 je prohlášena za blahoslavenou a v roce 1933 za svatou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Iva, 09.12.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Werfel - Píseň o Bernadettě

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­