ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

­­­­

Proměna (11)

Z kratších próz Franze Kafky je povídka Proměna bezesporu nejznámější a stala se reprezentativní ukázkou myšlenkových a fabulačních postupů tohoto pozoruhodného autora. Čtenáře vrhne rovnou do absurdní situace, kdy se hlavní postava povídky ráno probudí a zjistí, že se proměnila v prapodivný hmyz. A právě to, že autor pracuje s podobným nápadem jako s možnou skutečností, logicky ji rozvíjí, je zdrojem Kafkova svérázného myšlení a temného humoru.

Hlavním hrdinou této povídky je Řehoř Samsa, jenž jednoho osudného rána zjistí, že se proměnil v odporného brouka. Nad touto proměnou se nijak nepozastavuje, vůbec nepřemýšlí o tom, proč se to stalo a řeší pouze to, že nestihne svůj ranní vlak do práce. Postupně zjišťuje, že tohle není zdaleka ten největší problém, který mu jeho proměna způsobila. Musí se naučit, jak se ve svém novém těle pohybovat, nedokáže mluvit lidskou řečí a jeho rodina se ho štítí. Jeho proměna jim způsobí i finanční problémy, protože dříve celou rodinu obětavě živil právě Řehoř. Zpočátku se o něj stará alespoň jeho sestra Markétka, která svůj odpor dokáže přemoci. Postupem času je ale Řehoř zanedbáván a nenáviděn celou rodinou, jež v něm vidí jen potupu svého dobrého jména a nevítanou přítěž. Řehoř ale i přes jejich nenávist má stále všechny rád a snaží se jim jejich situaci co nejvíce ulehčit. Protože však nedokáže mluvit lidskou řečí, zůstává svou rodinou nepochopen. On ale lidské řeči stále rozumí, což si jeho rodina neuvědomuje a i v jeho přítomnosti mluví o tom, že se ho musí zbavit. Jejich finanční problémy dojdou tak daleko, že musí začínat jeden pokoj pronajímat. Nájemníkům ovšem o Řehořovi nic neřeknou. Jednoho dne však všichni naslouchají Markétčině hře na housle a Řehoř je těmito líbeznými zvuky vylákán ven. Nájemníky ale nestvůrný hmyz vyděsí a dají okamžitou výpověď. Řehoř se rozhodne, že musí přestat své rodině působit problémy, po několik dnů nic nejí, a tak vlastně úmyslně spáchá sebevraždu. Rodina nad jeho smrtí nijak netruchlí, dokonce ji přijímá jako vysvobození.

Tato povídka je naprosto absurdní a iracionální. Nikde ani není vysvětleno, proč k Řehořově proměně došlo. Autor vypráví tuto povídku nezaujatě a neuvádí žádný názor na počínání Řehořovy rodiny, takže si jej každý musí utvořit sám. Samsovi nejsou schopni postarat se o svého syna, když je nejvíc potřebuje, přestože Řehoř je svou pilnou prací po celá dlouhá léta finančně zajišťoval. Je to ale způsobeno také tím, že Řehoř nemůže mluvit lidskou řečí. Samsovi netuší, že ačkoliv se jeho tělesná schránka změnila, jeho osobnost zůstává stále stejná. Tato povídka nás může svým přehnaným a nereálným dějem upozornit na to, že za spousta problémů v mezilidských vztazích může právě chybějící komunikace. Stejně tak podobné pocity, které prožívá Řehoř Samsa, může prožívat kdokoliv, kdo se nějak liší od většiny lidí a v důsledku toho je jimi odmítán. Také si myslím, že sám autor se se Samsou do značné míry ztotožňuje. Tato povídka na mě působila smutně, ale i přesto se mi velmi líbila.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Efča, 17.11.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20)
-Proměna (rozbor)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proměna (11)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­