ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nepil František (*10.02.1929 - †08.09.1995)

­­­­

Makový mužíček

Knížka vypráví o chudém stařečkovi a chudé stařence, kteří žijí v chudém příbytku na kraji lesa.
O Štědrém dnu se vypraví stařečci na jarmark, i když nemají ani měďák. Stařenka přinesla stařečkovi kapří šupinu, ze které - i když je to divné - je skvělá rybí polévka. Stařeček přinesl stařence zrníčko maku. Stařenka trvá na tom, aby ho zasadili. Tak se také stalo a mák rychle vyklíčil, rozkvetl, uzrál... A hle, uprostřed makovičky leží makový mužíček...
Stařeček i stařenka z toho mají velkou radost, i když je makový mužíček hodně malý. Stařeček ho učí chodit, mluvit a číst, a se stařenku se kvůli tomu hádají. Že je na to malý a stařeček oponuje, že je na to nejvyšší čas.
Po nějaké době makový mužíček vyleze na půdu, kde chce hledat svoji makovičku. Potká tam netopýra, pavouka křižáka, který je strašně zapomnětlivý a konečně i makovičku. Snaží se vysypat pár makových zrníček. Vysype si je na oči a usne. Tato maková zrníčka mají schopnost uspávat a navíc z makovičky neubývá.
Jednou se makový mužíček procházel po zahradě s plnými kapsami máčku a vidí "podivnou" včelku - zednici makovou. Svěří se makovému mužíčkovi, že její dceruška by měla spát, aby nabrala sílu, ale že nemůže usnout. Mužíček jí nasype na víčka mák a dceruška usne.
O tomhle se od zedničky dozví čmelák a přiletí za ním. Čmelák ho naučí létat na jeho makovičce a mužíček za to uspí čmeláka na zimu. O uspávání máčkem se rozkřiklo i mezi lidmi, a tak mužíček má povolání - uspává děti.
"Ještěže mám teď tu svoji makovičku", říká si mužíček.
A stařeček se stařenkou? Těm lidé za mužíčkovo uspávání nosí dary, takže se mají všichni tři dobře...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: RADKA ZEMANOVÁ, 18.07.2007

Brigda    
­­­­

Diskuse k výpisku
František Nepil - Makový mužíček

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­