ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Langer František (*03.03.1888 - †02.08.1965)

   
­­­­

Obrácení Ferdyše Pištory

- komediální divadelní hra o třech dějstvích

První dějství - v hospodě
Ferdyš je pohledný mladý muž, který se živí tím, že vykrádá kasy, případně se nechá živit mladými paničkami. Toho dne šel udělat kasu do vily továrníka Rosenštoka naproti hospodě. Ve vile v době, kdy Ferdyš již na kase pracuje, vypukne požár a Ferdyš naprosto nechtěně zachrání dvě malé továrníkovy děti, protože se od něj nechtěly hnout a jejich chůva před požárem utekla. Rodiče doma nebyli a ve vile, jak si Ferdyš předem od kuchařky zjistil, byly právě jen děti s chůvou.
Ferdyš předá děti četníkům a jde do hospody, kde na něj čeká otec Pištora, bývalý povozník. Ferdyš vypráví velmi smutně, že již měl kasu skoro hotovou, když zjistil, že hoří. Přijde za ním zloděj Vejrostek a chce si u něj nechat tašku s ukradenými věcmi. Okolo požáru se totiž shlukli lidé a Vejrostek nelenil a okrádal je. Tašku mu Ferdyš schová pod podmínkou, že z lupu dostane polovinu.
Do hospody přijde paní Irma, manželka Ferdyše, která s ním již osm let nežije, ale chce se také na jeho slávě přiživit. Irma byla bohatá starší panička, kterou si Ferdyš namluvil, obral ji o všechny peníze a opustil. Že je velmi zkušená životem, o tom svědčí fakt, že ho dokázala přitáhnout před oltář a po té, co byla na mizině, zřídila si nevěstinec, o kterém tvrdí, že jen podnajímá mladým slečnám byt a co ony dělají, neví. Irma si přeje, aby se Ferdyš vrátil domů, protože vidí, že je stále fešák a nadto slavný, ale on nechce ani slyšet.
Za Ferdyšem do hospody přijde i pan továrník, velmi mu děkuje za záchranu dětí a zve ho k sobě do kanceláře, že se tam domluví o odměně. Jak otec, tak Irma se hned hlásí o odměnu. Četník, který přišel s továrníkem, Ferdyše zná jako lumpa, nemůže uvěřit, že by byl schopen dobrého skutku, a nejde mu do hlavy, jak se do té vily dostal.
Další osobou, která za Ferdyšem pro jeho dobrý skutek přichází, je kapitán od Armády spásy se svou mladou a krásnou spolupracovnicí Terezou. Ferdyšovi se Tereza velmi líbí a ochotně vypráví, jak děti zachránil. O tom, co ve skutečnosti ve vile dělal, mlčí. Tereza zase vypráví, jak a proč se přidala k Armádě spásy - jak byla padlou dívkou, která si nechala od mužů platit, slyšela hrát hudbu Armády spásy a to ji oslovilo. Její vyprávění má účinek na obrácení i dalších přítomných - otec vypráví, jak v minulosti přejel člověka a ostatním kolegům kradl obrok pro koně. Nejlepší je Irma, ta vzpomíná, jak žila léta z peněz mužů, kteří jí platili za domnělé dítě, které s nimi měla mít. Žádné dítě pochopitelně nebylo, ale muži ji na něj platili alimenty. Kapitán je profesorem matematiky na gymnáziu a přiznal se, že nechal propadnout žáka jen proto, že měl dlouhé vlasy a naopak nechal projít špatného žáka za lahůdky od jeho otce. Vyprávění ostatních rozváže jazyk Ferdyšovi - přiznal se, že balil ženské jen pro peníze, po té, co je o peníze obral, je opustil a šel si najít další oběť. Vylupoval kasy, ale nikdy nestřílel a nezabíjel. Když zachránil ty děti, cítil, že je z něj jiný, lepší člověk, již nechce žít předchozím životem. Kapitán mu nabízí, aby vstoupil do Armády spásy a chodil s nimi, to ale Ferdyš odmítá. Tereza se nabídla, že ho přijde do bytu navštívit a proberou spolu další život.

Ferdyš bere přeměnu naprosto vážně, jde za továrníkem si říct o práci. Otci již nedává žádné peníze na zakoupení alkoholu a dokonce přinutil Irmu, aby jako jeho manželka s ním bydlela a nemohla se vrátit do svého bytu ke svým podnájemnicím. Přinutil ji naprosto originálním způsobem, sebral jí boty, schoval je a Irma tak nemohla odejít. Odmítl vrátit Vejrostkovi nakradené věci v tašce a vyhodil ho.

Druhé dějství se odehrává v bytě Ferdyše
V bytě se odehrávají věci, které se nikomu z přítomných nelíbí. Ferdyš je pryč, dostal totiž práci od pana továrníka, nosí peníze z továrny do banky a je strašně důležitou osobou. Vůbec si neuvědomuje, že je vlastně sluhou továrníka, má se za něco mnohem víc.
Irma se nemůže vrátit domů ke svým podnájemnicím a neví, jestli zvládnou pracovat i bez jejího vedení.
Otec je nevrlý, Ferdyš mu nedal peníze na alkohol, Irma doma uklízí a on musí většinou zůstávat před bytem. Hraje karty se zkrachovalým ruským knížetem, který má velmi zajímavou práci. Protože nic neumí, chodí po hospodě a hospodský ukazuje, že je tak bohatý, že může zaměstnávat i ruského knížete, i když kníže nemůže nic dělat, protože prostě nic neumí. Bere peníze jen za to, co je. On vlastně za to ani peníze nedostává, pracuje jen za zbytky jídla v hospodě.

Ferdyš přijde domů, vytahuje se, že nese do banky deset tisíc korun a nechce nářky otce a Irmy ani slyšet. Nahoře soused Dostál nadává a bije svoji ženu, Ferdyš mu to jde zakázat, jinak že si to sním vyřídí sám. Soused mu vynadá, ale přece jen ho zná z minulosti a bojí se ho. Nejvíc mu ale vynadá napadená Dostálová, protože kdyby se do toho nepletl, muž by jí sice zbil, ale potom by mu to bylo líto a dostala by nové boty, takhle nedostane nic a manžel ty peníze propije v hospodě.
Vejrostek si opět přijde pro tu svojí nakradenou tašku a Ferdyš mu nic nedá a ještě ho vyhodí. I když do bytu přišel četník se po Ferdyšovi poptat a ten se chlubí svojí novou prací, o tašce není ani řeči.
Další návštěvou je kapitán s Terezou, ta vypráví historku, která všem vyrazí dech. Když byla mladá, čekala dítě a když se narodilo, zabila ho a rakvičku zakopala na dvoře jednoho domu. Po této historce kapitán omdlí a Ferdyš přemýšlí, jak by Terezu zachránil. Jakmile se kapitán probere, chce to jít nahlásit, s tím ale zamilovaný Ferdyš nesouhlasí a chce za každou cenu Terezu zachránit. Jde s Terezou ten sklep hledat, peníze, které měl odnést do banky, musí počkat.

Třetí dějství se odehrává na dvoře domu, kde Ferdyš bydlí
Irma gruntuje v bytě a nikdo nahoru nesmí. Večer přijde Ferdyš naprosto zmožený, protože prokopal celý dvůr, který mu označila Tereza, ale žádnou rakev nenašel. Myslí si, že ji našla dřív policie a po Tereze již pátrají. Přijde tedy domů a žádá knížete, aby okamžitě s Terezou odcestoval někam hodně daleko, aby ji zachránil. Ten by docela i chtěl, ale nemá peníze. Ferdyš odchází do továrny peníze získat.
Za zničenou Irmou přichází jedna ze slečen - podnájemnic s velmi špatnou zprávou. Doma vypukl požár a když ho zákazníci chtěli uhasit, vytopili celý byt a tím ho zcela zničili.
Do toho všeho přijde Dostálová a běduje, že manžel rozbil svatební servis, místo aby zbil ji a ani boty nedostane.
Ferdyš přinesl peníze, které má předat v bance - dvacet tisíc - a nutí je knížeti, aby měli na cestu s Terezou. Ten nejprve odmítá, ale potom je vezme a jde se chystat na cestu. Tereza ale nikam jet nechce a rozhodně nechce jet s knížetem, s pláčem se Ferdyšovi přiznala, že si všechno vymyslela. Není pravda, že by chodila s pány za peníze, ani nezabila a nezakopala nikde svoje dítě, všechno udělala jen proto, aby mohla chodit s Armádou spásy, jejíž hudba se jí tolik líbila. Ferdyš jí odpustí.
Přijde četník společně s kapitánem a ptají se po těch penězích, které měl Ferdyš přinést do banky (a místo toho je dal knížeti na cestu). Ferdyš slíbí, že už tam s nimi jde.
Situace se výrazně mění, Irma prohlásí, že se chce nechat dát rozvést a zamilovaný Ferdyš jí vrací boty. Nikam je neschoval, ale celou dobu je nosil - oba měli nohu číslo 43,5. Otec jeho staré boty mezitím našel, dal do zástavy a peníze za ně propil. Ferdyš má tedy problém, peníze do banky nemůže donést, protože sám nemá boty, a četník se tedy nabídne, že peníze do banky odnese.

Ferdyšovi se ulevilo, povinnost dělat dobré skutky a starat se, aby všichni lidé konali jen dobro, ho vyloženě zmáhala. Dal otci deset korun, aby šel vyzvednout jeho boty ze zástavy a dovolil mu, aby zbytek peněz propil. Řekl Dostálovi, ať si dál bije svoji ženu, když jim to tak vyhovuje. Tereza s Ferdyšem zůstává, aby začali oba nový život.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 29.10.2005

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
František Langer - Obrácení Ferdyše Pištory

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­