ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (3)

Hlavním hrdinou knihy "The Great Gatsby" ("Velký Gatsby" v českém překladu) je mladík Nick, který ve snaze odpoutat se od rodičů odjíždí, stejně jako mnoho jeho vrstevníků, na Východ, aby tam obchodoval s cennými papíry. Usadí se na Západním Vejci a náhodou zjistí, že v nedalekém Východním Vejci bydlí jeho sestřenka Daisy s manželem Tomem Buchananem. Nick se pomalu seznamuje s místními obyvateli - úspěšnou golfistkou Jordan Bakerovou, do které se víceméně zamiluje, a mýty a legendami opředeným Gatsbym, překupníkem alkoholu a štědrým hostitelem, jenž s železnou pravidelností pořádá u sebe doma velkolepé večírky. Nick zjistí, že Gatsby býval v mládí chudým důstojníkem a že nadevše miloval Daisy. Nick pomůže uspořádat Gatsbyho schůzku s Daisy a oba dva se do sebe po letech znovu zamilují. Daysin manžel Tom má v New Yorku také milenku, přesto ale nevěru své manželky nese velmi nelibě. Po jednom šíleném společném výletě do města vyjde pravda najevo a Tom to tak nehodlá nechat. Rozčilená Daisy odjede s Gatsbym v jeho autě domů a nešťastnou náhodou srazí a zabije Tomovu milenku. Její opravdový manžel vystopuje Gatsbyho auto a zastřelí ho v bazénu.
Celá kniha končí pohřbem Gatsbyho, kde se neukáže ani Daisy, ani žádný z Gatsbyho známých, pouze Nick a Gatsbyho otec.

Fitzgerald poukazuje na nestálost laciného pozlátka společenské smetánky. Ve světě vyšší společnosti není nic opravdové, všechny city, a to dokonce i láska, jsou jednou velkou přetvářkou. Ačkoliv Gatsby do lepších společenských vrstev patřil, nikdy se jim nepřizpůsobil. Udělal to koneckonců jen z lásky k Daisy, protože se jí snažil dokázat, že už dávno není tím chudým mladíčkem, co se jí dvořil, ale že se o ni dokáže postarat a zabezpečit ji.
I když se zdálo, že Gatsby měl přátele naprosto všude, opak byl pravdou. Gatsby velmi potřeboval skutečného přítele, kterému by se mohl svěřit s tajemstvím své nenaplněné lásky a ukázat mu, jaký skutečně je, a tímto zvláštním přítelem se dobrovolně-nedobrovolně stal právě Nick.

CITÁT Z KNIHY:

"... Gatsby věřil v to zelené světlo; vzrušující budoucnost, která před námi rok od roku ustupuje. Dnes nám unikla, ale nevadí - zítra popoběhneme rychleji, rozpřáhneme paže dále... A jednoho krásného rána -
A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti."

POZNÁMKA:

Zelené světlo představovalo pro Gatsbyho světlo na molu Daisyina domu. Každý večer se na něj chodil dívat a vzpomínal na svou lásku k ní.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 01.11.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­