ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

Fajn-brigady.cz     Brigda
­­­­

Příběhy Pata Hobbyho

  • soubor z několika na sebe volně navazujících povídek

Povídkový seriál o smutném ústupu ze slávy hollywoodského scénáristy Pata Hobbyho, hvězdy filmového světa dvacátých let.
Autor jej vytvořil na sklonku svého krátkého života, kdy obdobně trpěl nedostatkem peněz, strachem z budoucnosti a obavami, že již není schopen psát a utíká se k alkoholu. Všemi povídkami proniká láska k filmovému světu a prostředí Hollywoodu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 2012. Z anglického originálu The Pat Hobby Stories přeložil Otakar Lanc. Počet stran: 189. ISBN: 978-80-206-1285-4.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Celým jménem Francis Scott Key Fitzgerald se narodil 24. září roku 1896 ve městě St. Paul ve státě Minnesota a zemřel 21. prosince roku 1940 v Hollywoodu ve státě California, kde také strávil svá poslední léta.
Byl to známý americký spisovatel a především scenárista. Právě to ho donutilo napsat tuto krátkou knížku, aby tak promítl svá dobrodružství a především úskalí svého života.

PROSTŘEDÍ:

První polovina dvacátého století, americký Hollywood.

NÁMĚT:

Příběh Pata Hobbyho, kdysi uznávaného a respektovaného scénáristy, dnes již však odepsané trosky, která se snaží protloukat svým životem a jakýmkoliv způsobem se dostat opět do sedla, aby si získal pozornost ve filmografické tvorbě. Přitom se nebojí použít i těch nejšpinavějších metod a způsobů.

DĚJ:

Příběh se odehrává krátce po válce (nebo možná v jejím průběhu) v americkém centru veškeré filmové tvorby a především Mekky herců, režisérů, scénáristů a jiných - ve známém Hollywoodu ve státě California.

Zde také žije i Pat Hobby, vyhaslá svíčka, co kdysi byla vyžadovaným scénáristou večerních trháků, na které chodil prakticky každý. Kdysi jeho slovo něco znamenalo (jak on sám s oblibou říká), ale dnes je spíš všem pro smích a nikdo ho nepotřebuje. Ačkoliv tvůrce mnohých němých filmů je na odpis, nikdo se zatím neodvažuje mu navrhnout, aby odešel, třebaže to tak sám cítí, neboť jsou jemu věkově podobní lidé propouštěni.

Proto se snaží udělat cokoliv, aby to jenom oddálil. Od neúspěšného a fakty nepodloženého vydírání jeho šéfa, kde mu asistuje jeho písařka, až po ukradení námětů a především scénáře prostému mladíkovi, co dělá jen obyčejného poslíčka. Nebojí se ani využít bývalé ženy, která skončila v nemocnici.

Ač se po těchto neúspěších snaží být chvíli poctivý, připlete se k autonehodě, načež skončí zavřený na policejní stanici společně s hereckou hvězdou, která onu bouračku zavinila. Nakonec se k jeho štěstí prokáže, že je nevinný, a proto ho propustí.

Vrátí se tedy ke svému původnímu způsobu života, v němž se nesou i další povídky.

HLAVNÍ POSTAVA:

Pat Hobby - typický americký scénárista; působí šarmantně a jako pravý gentleman, ale ve skutečnosti je to zvrhlík, co chce do postele dostat každou druhou; mimoto je alkoholikem, prospěchářským podvodníkem, lhářem a především člověkem, co si nechce připustit, že je na odpis

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl přiblížit čtenářovi typický život v Hollywoodu, jenž se týkal právě scénáristů. V mnohém se od dnešního neliší. Jsou zde tedy zobrazeny podvody, při nichž se snaží jeden druhému ukrást nápad, myšlenku nebo již dokonce hotovou práci, ale i pitky a radovánky bohémského života, publicita i skandály a prakticky vše, co k tomu patří.

MOTIVY:

Prolhanost, prospěchářství, svůdnictví, alkoholismus, úskoky, podvody, skandály

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Text je psán převážně spisovným jazykem. Objevuje se v něm občas cynismus.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, neboť je psána hodně vtipně a dokáže prostému laikovi dobře nastínit život ve filmografické branži. To vše v podobě několika příběhů, které si mnohý člověk dozajista zamiluje. Zkrátka řečeno, Pat Hobby vás bude bavit ještě dlouho.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.11.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Příběhy Pata Hobbyho

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­