ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Stříbrný vítr (7)

Román Stříbrný vítr, který prvně vyšel roku 1910 u Grosmana a Svobody v Praze, líčí dospívání Jeníka Ratkina. Šrámek zobrazuje jeho vývoj od 12 let až po dospělost. Čtenář sleduje Ratkinova studia na gymnáziu v Písku a seznamuje se i s jeho přáteli, erotickými zkušenostmi, vzplanutími k ženám i milostnými zklamáními...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1957 (12. vydání). K vydání připravili Jaroslava a Mojmír Otrubovi. Ilustroval Karel Teissig. Graficky upravil Václav Rein. Počet stran: 245.

OBSAH:

Jeník Ratkin je věrným spodobněním autorových mladistvých vznětů, je podoben samotnému autorovi. "Stříbrný vítr" je jejich lyrickým motivem.

Jeníkův otec byl koženým byrokratem, jemuž vyhovovala vlastní důležitost a světový názor o nezměnitelnosti společenského řádu. Ve jménu mravnosti vychovává i svého syna, jemuž se příčí otcovo omezené chování slabocha. Jeník je brzy zraněn otcovým studeným autoritářstvím, vytuší jeho citovou i morální prázdnotu, ale ani u matky nenachází to, čeho on nejvíce potřebuje - podání ruky. Okruh poznávaného světa se mu rozšiřuje vstupem do školy.

Gymnázium, jak jej poznává Jeník, to není škola lidskosti ani duše otevírané k poznání, to jest mašinerie bezohledného autoritářství, mrzačení duševního života studentů. Jeníkův učitel na obecné škole je nedouk a hrubec, učitelé na gymnáziu vypreparovali z přednášení učební látky jen bezvýznamná fakta, která nedávají smysl. A Jeník je právě jedním z těch, kteří musí protestovat proti tomu, co se děje kolem. Urputně se vzepřel otci již jako dítě, pak jako školák se ozve, když je před zraky celé třídy potrestán spolužák, dále jako gymnazista se z protestu chce skamarádit s neprávem pronásledovaným spolužákem Staňkem, nebo se i přes hrozby vyhne náboženskému úkonu.
Když však Jeník nemůže nalézt oporu v lidské společnosti, hledá a nalézá ji v přírodě.

Jeníkovi se také naskýtá první velký boj v době pohlavního dospívání - poznání lásky. Již dětský vztah k Libušce probouzí v Jeníkovi stavy smutku i radosti něčeho neznámě blahodárného. Ale musí projít dlouhou cestou od této dětské lásky ke stálému milostnému opojení. Pozná zmatek i hnus z prvního pohlavního styku, nenajde uspokojení v prodejní lásce. Potom pozná skutečnou lásku, ale jen nakrátko, takže v ní současně nalézá krásu i bolest.

Zůstává vždy ve svém odporu, uvědomuje si své spříznění s mnoha vrstevníky. S Ludvíkem Vrbou, se Zaibem, Valentou, ale nikde nenajde nutnost spojení. Ani profesor Ramler se nemohl stát natrvalo spojencem svých žáků, i když se jednalo o ojedinělého pokrokového profesora.

Stejně Anička, první skutečná láska, musí přetrhnout svazek s Jeníkem, protože by ji ochudil o svobodu plného života. I když se mu nakonec podaří najít lásku čistou, je to jen okamžik v procesu jeho zrání. Je to malé, ale rozhodující vítězství, protože vybízí Jeníka žít. A tak Jeník Ratkin dává sbohem Ratkinovi "včerejšímu" a "pošetilému", protože se narodil Jeník nový, přece však plný melodie stříbrného větru...

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Jeník Ratkin - nositel Šrámkovy myšlenky o mládí bojujícím a nebojácným, na něm se nám nejlépe odrážejí boje mladého člověka dané doby; Jeník je citlivý, někdy až přecitlivělý chlapec, jenž má "neobyčejně modré a dalece zadívané oči"; jeho předkové byli venkované, bouřliváci, jejichž povahové rysy se odrážejí na něm samotném; Jeníkova citlivost je spojena s palčivou houževnatostí přijít všemu na kloub sám, když mu dospělí nedovedou odpovědět

CITÁT Z KNIHY:

Ratkin našel u svých nohou jedlovou větvičku. Zdvihl ji a hodil dolů do skalní rozsedliny. Padala a Ratkin se usmíval...
"Na tvůj hrob, Jane Ratkine, včerejší a pošetilý!"

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka se mi líbila, i když byla v určitých fázích náročná na pochopení.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: daemonka, 29.02.2016

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Stříbrný vítr (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­