ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Stříbrný vítr (6)

  • lyrický generační román s autobiografickými prvky

Román zachycující atmosféru českého maloměsta před 1. světovou válkou. S pokrytectvím a měšťáckou morálkou zde svádí zápas citově bohatá mladá generace odmítající vžité konvence.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo: nakladatelství Československý spisovatel, edice Slunovrat, Praha, 1985
Ilustrátor: Jitka Kolínská
Publikace: č.5192
Počet stran: 328

PROSTŘEDÍ:

Maloměsto, doba autorova mládí

CITÁT Z KNIHY:

Po špičkách má se choditi kolem mládí, neboť tam, kde je skutečné, krásného života schopné mládí, tam se stále leží v bolestech; po špičkách chodit a ne řinčet železy. Mládí klesá a trpí, vstává a trpí. Spikli se proti mládí: zdraví se mrzačí, ranění se neobvazují a zbloudilým neukazuje se cesta... Ostatně, není to asi úplně správné, co jsem řekl. Mládí má zápasit, netřeba mu však zápas ztěžovat. Mládí má zápasit, snad má i krvácet z ran, padne-li, znova se vztyčovat, musí i leccos ztratit - jen dokud stále slyší z dálek svůj stříbrný vítr...

ÚVODEM:

Autorem knížky, kterou jsem si vybrala, je Fráňa Šrámek. Proč zrovna on - muž vězněný za své postoje, zatracovaný za své názory, šokující svými myšlenkami, odmítající autority státu, oslavující život a radost? Proč on?
Každý má své chyby, ale i na tom nejhorším člověku se najde alespoň špetka něčeho dobrého. Proč přehlížet někoho, kdo má sice odlišné, ale přesto zajímavé názory? Proč se vzdát od svého snu a naděje, proč dát sbohem svému "stříbrnému větru"?

Pojďme nalézt svůj stříbrný vítr!

OBSAH:

Hlavním hrdinou románu Stříbrný vítr je student Jan Ratkin, snílek, romantik a syn soudce. Janova matka onemocněla a výchovu syna vzal do rukou přísný otec. Jan měl matku velice rád, ovšem otce přímo nesnášel a často mezi nimi docházelo k hádkám. Na Ratkina měl veliký vliv jeho strýc Jiří a Jan se mu chtěl ve všem podobat. Velmi ho však zarmoutila zpráva, že se strýc zastřelil. Za nějaký čas odešel mladý Ratkin studovat na gymnázium, kde se seznámil se Staňkem - spolužákem z "mravně rozvrácené" rodiny. Učitelé ho neměli příliš v lásce, proto byl obviňován z mnoha věcí neprávem. Postupem doby si mladý Ratkin zvykl na studentský život. Jeho přáteli se stali o něco starší hoši - Valenta a Zach. Ratkin neměl rád hodiny náboženství. Toužil po opravdové lásce a velmi se tím trápil. Stále víc se odkláněl od náboženství, a to se projevovalo i v jeho životě. Vyhledával stále milostná dobrodružství a úplně zapomínal na rodiče a studium. Velice ho ovlivnilo vyloučení Zacha z gymnázia. Jako příčinu uvedl učitelský sbor mravní zkaženost. Na prázdniny jezdíval Ratkin vždy domů. Seznámil se tam s Aničkou - dcerou lékárníka, do níž se zamiloval. Poznal však, že vztah k Aničce pro ni nemá žádný význam, že ho nemá tudíž ani ráda. Sama mu to také řekla. Bylo to pro něho velice těžké, ale nakonec se s tím smířil. Byl připraven zápasit se životem a také zvítězit.

"Na tvůj hrob, Jene Ratkine včerejší a pošetilý!"

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou díla je zachycení "citové krize" dospívajícího studenta, jenž byl nepochopen okolím (jediný, kdo Jana chápal, byl mladý profesor Ramler, který rozuměl samotnému mládí), a snaha opustit všednost i nudu a vyniknout.

ZÁVĚREM:

V románu je zachyceno mnoho snů, pocitů a nadějí a stříbrný vítr má být jakýmsi symbolem věčného mládí. Objevují se zde prvky tajemna, drobné epizodky a mnohé detaily.
Co se týče knihy - musela jsem si některé pasáže pročítat vícekrát, s některými větami jsem měla potíže, abych jim porozuměla, často zde byly používány dvojsmysly. I přesto byla velice poutavá. Zaujaly mě také názory na mládí a lásku. Román je psán spisovným jazykem s autobiografickými prvky. Některým čtenářům může četba činit velké potíže, pro mě také nebyla nejlehčí.

Věčné mládí - to by si přál snad každý, ale čas zastavit nelze. Snad jen jedna rada - užít si život, dokud to jde. I na ošklivých věcech se mohou najít milé a hezké maličkosti, které potěší.

"Mládí je jako voda - plyne, utíká, ale nikdy úplně nezmizí." (R.W.)

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: wewerka, 02.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Stříbrný vítr (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­