ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Splav

Původně napsán roku 1916, ve 2. vydání roku 1922 rozšířen o několik civilisticky laděných básní, vydání pod názvem Básně z roku 1926 je už obsáhlejší o celý jeden oddíl básní až epické přírodní lyriky.
Šrámek píše Splav po návratu z války, ze které si odnesl mnoho otřesných zážitků. Následkem toho se ještě více upíná ke všemu, co ještě nestačil tlak společnosti poznamenat a zničit. Skládá poctu přírodě, která je matkou všeho živého, proto se má člověk k přírodě navracet, vážit si jí a oslavovat ji. Z básní vyzařuje duch mládí, jenž ničím nezkažen dokáže cítit a prožívat opravdovou a čistou lásku. Přírodou probuzené smysly naplno vnímají všehny krásy básníkova světa.
Jako protiklad k nádheře přirozenosti ukazuje povrchnost umělé a uhlazené měšťácké společnosti.
Podstatným rysem básní bývá ne konkrétnost zobrazení skutečnosti, ale neurčitost, se kterou myšlenky překlenou touhu, lásku i stesk zde vyjádřený. Nesvázanost vědomí je podporována prapůvodem lidské podstaty, která byla řízena pudově v závislosti na přírodě, kdy člověk nebyl zkažen civilizací a předsudky, ale dokázal vnímat každý prožitek běžného života.
V jednotlivých básních se autor vžívá i do jiných postav jeho okolí, snaží se vyjádřit jejich city a prožitky, nálady i touhy.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Goodie, 20.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Splav

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­