ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Měsíc nad řekou

V malém městě se má konat sjezd bývalých abiturentů. Paní Hlubinová, manželka papírníka a spořádaného maloměšťáka, to zatajuje před svým mužem. Hlubina byl totiž kdysi premiantem a měl vyšší touhy, ale zmaloměšťačil a žena si myslí, že na tom taky tu nějakou vinu má. Do bytu v Hlubinově nepřítomnosti přijde se svým synem bývalý nejmilejší Hlubinův kamarád Roškot. Kdysi bydleli v tomto bytě nad hučící řekou, kouřívali spolu z jedné dýmky. Hlubinova dcera Slávka jim namluví, že otec je duševně nemocný, a vzpomínajíc na matčina slova, aby se otci nepřipomínala minulost, která by ho mohla rozbolestnit, vystrnadí je z bytu. Hlubina však ví o sjezdu a zúčastní se ho nejen sám, nýbrž i se svou ženou, které chce veřejně poděkovat za to, že uspořádala jeho život. Slávce je toho líto, když vidí, jak je otec střízlivý. Měla za to, že si otec uchoval alespoň nějaký neporušený koutek mládí. Proto se ani nevdávala, byla doma ráda. Teď je otcem skoro zklamána. Vyprovázejíc přítelkyni, která se jí šla pochlubit, že jí odloudila ženicha, najde Slávka před domem Roškotova syna, mladičkého Vilíka. Přivede ho nahoru, a zatím co jejich rodiče jsou na sjezdu, kde se zralí muži vysmívají mládí - tomu fanfaronu - prožijí spolu mladičký hoch a stárnoucí dívka teplé chvíle srdečného rozhovoru. Když se staří vrátí, jsou nemile dotčení, že vidí své děti v takovou chvíli pohromadě. Způsobí to mezi nimi chvilkové rozladění, ale Slávka přinese dýmku míru, tutéž, z které oba v mládí kouřívali, a když si jde trojice připít, rozloučí se Slávka s Vilíkem. Tímto rozchodem se vlastně Slávka také definitivně loučí se svým mládím. A když se trojice starých vrátí, divíc se, že tu Vilík už není, připojí se k nim Slávka jako čtvrtá.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 14.06.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Měsíc nad řekou

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­