ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Měsíc nad řekou (3)

Básnivé a poetické dramatické dílo našeho významného básníka - Měsíc nad řekou - je považováno za vrchol českého impresionistického dramatu.

Jednou se má uskutečnit sraz abiturientů (bývalých maturantů). Pán Hlubina se ho má též zúčastnit, ale paní Hlubinová to před ním tají, neboť se bojí, že její manžel si vzpomene na své touhy z minulosti, když ve škole byl premiantem. Bohužel svých cílů nedosáhl, zůstal v městečku a založil si své papírnictví.
Jednoho dne přijde k Hlubinům návštěva, Roškotovi. V domě je jen Hlubinova dcera Slávka. Když zjistila, co jsou zač, tak Roškotovi a jeho synovi namluví, že její táta je duševně nemocný. Maminka jí předem o této návštěvě říkala a prosila Slávku, ať stojí při ní. Paní Hlubinová nechtěla svému manželovi připomínat minulost a nesplněné cíle. A tak je Slávka co nejrychleji vyprovodí z domu. Hosté u ní zanechávají knížku, kterou napsal její tatínek, s názvem Měsíc nad řekou. Slávka ji rychle schová, aby ji tatínek nenašel. Slávka byla samotářská, měla věk na vdávání, ale radši zůstávala sama doma a starala se o domácnost.
Tatínek o srazu maturantů ví a zúčastní se jej, pozve i svoji manželku, aby tam šla s ním. Chtěl ji přede všemi poděkovat za to, jaká je dobrá žena a jak se o něj postarala.
V den srazu se za Slávkou přišla podívat její kamarádka a oznámila jí při tom, že se do ní zamiloval mladík. Dříve ten mladík chtěl Slávku, ale když viděl, že o něj nejeví zájem, tak si našel jinou. Když kamarádka odcházela, našla Slávka u svého domu syna Roškota, Vilíka. Pozvala ho dál a mile si povídali a rozmlouvali. Když se rodiče vrátili ze srazu, přijde s nimi i Roškot. Slávka Vilíka schová, a že si udělají z rodičů srandu. Když vše už vyjde najevo a Vilík se ukáže ze své skrýše, tak jsou jejich rodiče dotknuti, že své potomky vidí v takovou pozdní dobu pohromadě. Slávka - aby je uklidnila - přinesla dýmku míru, dokonce je pronesen slavnostní přípitek. Po tak náročném dni se všichni rozloučí. Rozloučí se Slávka se svým mládím a už přestane odmítat nápadníky a napevno se usadí a založí si svoji rodinu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: sun.care, 08.10.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Měsíc nad řekou (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­