ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

O'Neill Eugene Gladstone (*16.10.1888 - †27.11.1953)

­­­­

Smutek sluší Elektře

Překlad: Jan Grossman, 1964

Hra O'Neilla je zajímavou novodobou adaptací známé antické tragédie jednající o návratu Agamemnóna domů za manželkou Klytaiméstrou, kdy je zavražděn jejím milencem. Navrátivší se syn musí za pomoci sestry Elektry pomstít jeho smrt matkovraždou.
Děj je tentokrát zasazen do roku 1865, přesněji do Ameriky za dob občanské války. Podobně jako v antických tragédiích zde máme průvodce - chór, vysvětlující popudy rodiny či upřesňující nenápadně nové indicie k ději.
Otec rodiny Ezra Mannon je na poli stejně jako jeho syn Orin. Chlapec byl matčiným miláčkem, proto Kristina neustále obviňuje svého manžela, že jí syna odvedl. Mezi Mannonovými došlo k rozpadu jejich manželství již krátce po svatbě, přesto spolu zůstali. Ale za manželovi nepřítomnosti jejich dcera Lavínie zjišťuje, že její nápadník námořník Adam Brant se nezajímá o ni, ale již delší dobu dochází za její matkou. Navíc se ukáže, že je vlastně jejich vzdáleným příbuzným, jehož rodiče kdysi hrdí Mannovi vyhnali z domu. Lavínie zbožňuje svého otce a podvod ze strany matky a jejího milence plně odsuzuje. V dopise ji zhanobí před Ezrou, který si s ní chce po příjezdu promluvit, ale hned první den je otráven jedem.
Zakrátko se vrátí z vojny i Orin. Je poznat, že vyrostl teprve na frontě, nechápe zlost své sestry, která jej cíleně manipuluje směrem k vraždě matčina milence, plukovníka Branta. Nejspíše však dosud netušila, že její mladší bratr svou matku velmi miloval, což hraničilo až s jiným pojetím lásky (oidipův komplex). Kristina se po smrti milence zhroutí a zastřelí se blízko svého syna.
Další události se přihodí až po jednom roce. Lavínie odvezla svého bratra z domu pryč, aby na Ostrovech přišel na jiné myšlenky, ale je znát, že se z toho již nikdy nesrovná, i když má stále po boku milující sousedku Hazel. Zato sestra se velmi změnila. Po roce pryč vypadá přesně jako její matka. Má dokonce stejné pojetí života a dělá věci, jaké Kristině vytýkala. Nyní se ráda hrne do manželství s hodným bratrem Hazel Petrem. Štěstí jim však nepřeje, protože s snaží neustále zakrýt to, co se stalo před rokem. Orin tento tlak nevydrží a zastřelí se. Od Lavínie se všichni odvrátí, neboť ji považují za původkyni veškerého zla. Teprve tehdy pochopí, že i když byla nejdříve přísná a poté poznala, jaký je život s mužskými domorodci na ostrovech, musí kletbu své rodiny vykoupit co nejdelším utrpením v proklatém domě svých předků.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.09.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Eugene Gladstone O'Neill - Smutek sluší Elektře

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­