ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Sbohem, armádo! (3)

Tato kniha byla napsána na základě zážitků z 1. světové války, takže je napůl smyšlená, napůl autobiografická.

DĚJ:

Hlavní postavou tohoto díla je americký poručík Frederic Henry, který pracuje jako dobrovolný řidič ambulance během 1. světové války v italské armádě, na italské frontě.
Jeho kamarád Rinaldi mu představí Catherine Barkley z Velké Británie, která pracuje jako sestra v nedaleké britské nemocnici. Vztah mezi Catherine a Fredericem se začne trochu více posouvat, když Frederic začne častěji a častěji Catherine navštěvovat. Jenže ze začátku se zdá, že si s ní Henry vlastně jenom hraje. A ona o tom moc dobře ví, ale to ji nezajímá (nedávno jí umřel snoubenec a ona někoho potřebuje, ale na druhou stranu je i trochu stydlivá).
Nicméně, fronta chce obsadit hory a tak je Henry brzo poslán do služby. Musí vozit raněné z bojiště do nemocnice. Když si takhle sedí se svými přáteli, jí a povídá o válce, najednou u nich něco vybuchne. Henry je ošklivě zraněn na noze, snaží se zachránit přítele, ale je už pozdě. A tak se dostává do nemocnice jako pacient.
V nemocnici ho navštíví Rinaldi a kněz - muži rozdílných názorů. Proto se spolu často hádají. Rinaldi Fredericovi sděluje, že možná obdrží medaili za statečnost. Ale Frederic neví proč; chtěl sice pomoci, ale ten muž už byl mrtev.
Poté se Frederic dostává do americké nemocnice v Milánu - je tam prvním pacientem, ani doktor tam ještě není, jen sestřičky. Catherine se nechá převelet do této nemocnice. A v této době si Frederic Henry uvědomuje, že Catherine opravdu miluje. Tady mají spoustu času, takže si tajně v noci užívají, ve dne chodí na procházky. Pak Henry projde několika operacemi a úspěšně se léčí. Ale na konci léta mu dojde dopis od armády, že až se uzdraví, musí zpět do služby. Také se dovídá, že Catherine je těhotná. Nedá se ale nic dělat, musí zpět na frontu.
Fronta je nestabilní a tak musí ustupovat. Při ústupu všechny vozy uvíznou v bahně a všichni musí jít po svých. Jeden člověk zemřel, druhý dezertoval. Frederica chytí válečná policie s podezřením, že není to, za co se vydává. Ale jemu se podaří uniknout tím, že skočí do řeky. O pár hodin později se uchytí na břehu, naskočí na vlak, ukryje se pod paletami a vyrazí do Milána.
Jenže jeho přítomnost v Miláně vzbudí vlnu podezření, že něco není v pořádku. Navíc se dozví, že bude brzy chycen a uvězněn policií.
A tak se s Catherine vydá na cestu do Švýcarska. Vlastně to není cesta jako spíše útěk. Catherino přítel z baru jim sežene loďku a oni se mohou přes jezero do Švýcarska dostat. Tam celkem lehce dostanou povolení k pobytu a mohou žít šťastně a daleko od války.
Jenže nic hezkého netrvá věčně. Catherine čeká komplikovaný porod, při kterém ona i dítě zemře.

CHARAKTERISTIKA OSOB:

Henry - nemá rád válku; ze začátku je celkem zhýralý, ale jak potkává Catherine, situace se mění; s Catherininou smrtí dochází k názoru, že člověk by na nikom ani ničem neměl být závislý, protože jednou bude opuštěn nebo zrazen; také dochází k poznání, že sílu bojovat proti osudu má každý z nás v sobě
Catherine - je celkem zidealizována, protože je popisována Fredericovýma očima; ze začátku stydlivá; a hodně naivní
Rinaldi - prahne po medailích a chce si užívat dívek na jednu noc; válka se mu vlastně i zamlouvá
Kněz - pravý opak Rinaldiho; nenávidí válku

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Celá kniha je psána v duchu toho, že válka je naprostá hloupost.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Vampire.queen, 01.11.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Sbohem, armádo! (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­