ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Komu zvoní hrana (7)

- román

Příběh lásky, který se odehrává během tří dnů v době občanské války ve Španělsku v letech 1936-1939. Mladý americký dobrovolník má s pomocí partyzánů vyhodit most do vzduchu...

HLAVNÍ POSTAVY:

Robert Jordan - velmi odvážný Američan, jenž šel bojovat do Španělska, ochotný i umřít pro dobrou věc
Maria - španělská mladá dívka, bojácná, plachá

OBSAH:

Děj se odehrává v době občanské války ve Španělsku během 3 dnů. Americký učitel španělštiny, Robert Jordan, sem dobrovolně přijel bojovat proti fašismu. Od velitele Golze dostává za úkol zničit most, aby tak znemožnil přístup fašistům.

Stařík Anselmo ho doprovází ke skupině partyzánů žijících v horách, kteří mu s celou touto záležitostí mají pomoci. Tam se seznamuje s Marií, dívkou, kterou partyzánská skupina zachránila před fašisty. Oba dva se do sebe zamilují, prožívají spolu velkou lásku, ale Robert Jordan začíná mít pochybnosti, zdali je vůbec možné takový úkol splnit, aniž by on nebo někdo z jeho skupiny nezemřel. Také si moc nerozumí se samotným vůdcem skupiny Pablem, který se chová nerozhodně a nakonec noc před plánovaným útokem mu ukradne rozbušky a zahodí je do řeky. Ráno se ale vrátí, omlouvá se a jako součást své omluvy přivádí další lidi na pomoc.

Robert Jordan spolu s Anselmem vyhodí pomocí granátů most do vzduchu, ale Anselmo je raněn a umírá. Robert prchá s ostatními na koních před fašisty, granát zasáhne jeho koně, který se na něj svalí a vážně mu zraní nohu. Robert cítí, že není schopen utíkat dál, tak se loučí s přáteli i Marií, přesvědčuje ji, že i když se bude každý ocitat na jiném místě, vždy budou v mysli spolu. Nakonec ještě ležící na zemi vyčkává se zbraní v ruce na fašisty, aby je zdržel, ale sám pociťuje, že už je na pokraji sil a dlouho nevydrží.

VLASTNÍ NÁZOR:

Místy příliš zdlouhavě vyprávěné, stále dokola opakující se jeho úvahy o životě, budoucnosti. Vzpomínky na minulost přidávají na efektivitě příběhu, v dialozích je vhodně vkládaná španělština.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Džituš, 25.07.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­