ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Komu zvoní hrana (6)

- Naše vojsko, 1981

Komu zvoní hrana patří k vrcholným románům Ernesta Hemingwaye. Vypráví příběh odehrávající se během posledních 3 dnů života Roberta Jordana. Ten bojuje na straně republiky v občanské válce ve Španělsku = je to v podstatě reakce na ni. V těchto třech dnech Robert Jordan prožívá v podstatě celý svůj život.

HLAVNÍ POSTAVY:

Robert Jordan - mladý Američan, profesor španělštiny; dělá dynamitníka
Maria - mladá Španělka; byla vězněna fašisty a poté osvobozena partyzány
Anselmo - stařec; oddaně pomáhá Robertu Jordanovi
Pablo - vedoucí partyzánské skupiny; dostane strach - dělá hlouposti
Pilar - Pablova žena; protřelá životem; u všech má respekt
El Sordo - šéf sousední partyzánské skupiny
Augustin, Cikán, Jaquín - další členové partyzánské skupiny

OBSAH:

Robert Jordan je mladý americký profesor španělštiny, který bojuje ve Španělské občanské válce jako dynamitník na straně demokratů. Svým velitelem je vyslán mezi partyzány žijící na území obsazeném fašisty, aby s jejich pomocí vyhodil do povětří blízký most, a tím napomohl úspěšné ofenzívě demokratů.
Robert Jordan tedy přichází mezi partyzány a poznává jejich velmi odlišný způsob života. V této oblasti žijí 2 tlupy - jednu vede El Sordo a druhou Pablo, tedy spíše jeho žena Pilar. U této druhé tlupy se Robert Jordan usadil. Zpočátku nechtějí o splnění jeho plánu ani uvažovat - doposud neprovedli žádnou akci takhle blízko domova, protože by hrozilo velké riziko jejich odhalení. Ale nakonec s tím souhlasí, i když vědí, že až to provedou, budou muset odejít. V této partyzánské tlupě žije i Maria - mladá dívka, kterou partyzáni zachránili; věznili ji fašisté. Zamilují se do sebe a rozhodnou se, že spolu začnou žít. Den před začátkem jejich plánované akce projíždí lesem fašistická hlídka, která díky čerstvým stopám ve sněhu odhalí El Sordovu tlupu. Dobývají je a oni nakonec radši spáchají sebevraždu. Jsou oslabeni, musí akci zvládnout v mnohem menším počtu. A ještě k tomu všemu Pablo v noci odnese a zničí odpalovací šňůry. Robert Jordan rozdělí úkoly. Několik z nich jde zneškodnit jednu hlídku, několik druhou, Maria hlídá věci a on s Anselmem jdou vyhodit ten most. Při výbuchu dopadne několik střepin až k Anselmovi - usmrtí ho. Výbuch přivolá fašistické vojáky z celého okolí. Když odjíždějí, musí projet otevřenou strání, střílejí na ně. Těžce zraní Roberta Jordana, který zůstává ležet a připravuje si pušku, aby předtím, než zemře, ještě zabil několik fašistů a tím znemožnil pronásledování ostatních.
Před svou smrtí si uvědomil, že v podstatě prožil celý svůj život, který za něco stojí, v těchto 3 dnech...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: sasanka, 03.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­