ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

   
­­­­

Komu zvoní hrana (4)

Román líčí osudy Španělska za občanské války. Jeho hrdina, americký učitel španělštiny Robert Jordan, dobrovolník v občanské válce a tím bojovník proti fašismu, plní za frontou odvážný úkol. Generál Golz ho poslal mezi partyzány, aby společně vyhodili most před velkým útokem na Segovii a Roberto ví, že mu půjde o život.
Jeho pomocník, stařec Anselmo, ho zavedl do Pablova tábora, kde pozná ostatní členy party, mezi nimiž byla i dívka Maria, do které se hluboce zamiluje. Je jim však dopřáno prožít spolu jen tři dny. Pablova žena, rázná Pilar, vyčetla z robertovy ruky smrt. Nahlas to ale neřekla, i když to oba věděli. Když konečně Inglés, jak říkali Robertovi, poví Pablovi, co má v plánu, i Pablo v celé akci uvidí nesplnitelnost a smrt a bouří se. Proto převezme velení nad celou partou Pilar, která je silně při republiku a chce pro ni také udělat jen to nejlepší.
Na celý útok ale Pablova parta nestačí, museli požádat ještě El Sordovu partu, která měla v noci ukradnout nějaké koně, aby mohli hned po útoku utéci. Začal ale padat sníh, a tak se Robert obával, že stopy koní dovedou fašisty k El Sordovi, což se také později stalo.
Mezitím poznal Robert v Anselmovi velmi spolehlivého a oddaného člověka. Stařec dokonce, ač byl promrzlý, čekal na hlídce u mostu, dokud pro něj Roberto nepřišel. Inglés měl ale stále problémy s Pablem. Když se parta rozhodla, že ho tedy zabijí, Pablo změnil své přesvědčení a choval se jako beránek.
Den před plánovaným útokem začaly přípravy. Ale hned ráno vjel do tábora jeden voják z fašistické jízdy, a tak ho musel Robert zabít. Inglés pak rozmístil kulomety a řekl každému, kde bude a co bude dělat. Po vyvraždění El Sordova tábora všechno vypadalo, jako že vojáci ví o chystaném útoku, a tak Robert poslal Andrése ke generálu Golzovi. Ten ho však přes všechnu svou snahu nenašel včas.
Poslední noc, kdy Robert opět spal s Marií, Pablo zmizel a odnesl rozbušky, roznítnice a trochu dynamitu. Ráno byl zpět a to i s několika lidmi na koních. Materiál však v noci vyhodil do řeky. Robert tedy musel vyhodit most jiným způsobem, což se mu povedlo. Při této akci ale zemřel věrný stařec Anselmo, Eladio a zraněný byl Fernando. Chladnokrevný Pablo zabil kvůli nedostatku koní lidi, které ráno přivedl. Potom se všichni vydali na útěk. Cestou si však Roberto poranil nohu. Své přátele poslal do bezpečí, sám ale očekával se zbraní v ruce své pronásledovatele.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 27.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­