ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Komu zvoní hrana (3)

Román Komu zvoní hrana přibližuje osudy Španělska za občanské války. Hlavní hrdina je americký učitel španělštiny Robert Jordan, dobrovolník v občanské válce a tím bojovník proti fašismu. Dostává od generála Golze rozkaz vyhodit most. Vydá se do hor, kde se seznámí s partou cikánů, kteří mu pomohou most vyhodit. Pablova parta už má zkušenosti s vyhazováním vlaků. Mezi nimi je i Maria. Její otec byl starostou jistého města, do kterého vtrhli fašisti. Otce i matku zastřelili a ji vzali do kadeřnictví, kde jí oholili hlavu a znásilnili. Když ji a několik dalších dnů fašisti převáželi vlakem, došlo k výbuchu, který provedla Pablova parta. Když viděli Marii utíkat, vzali ji k sobě. Robert Jordan se do Marie zamiluje a ona do něj. Je jim však dopřáno prožít spolu pouze 3 dny. Všichni se vydávají plnit rozkaz. Most je vyhozen, jenže Robert Jordan si přitom zlomí nohu. Ví, že nemůže jít dál a tak se s Marií loučí a ve válce umírá.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: eaglik, 12.02.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­