ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Vítězný oblouk

Paříž v předvečer vpádu nacistických vojsk. Německý emigrant, protifašista doktor Ravic, vynikající chirurg, zde může vykonávat svou profesi pouze ilegálně. Žije bez dokumentů, ze dne na den, pronásledován úřady, a má už jen jedinou touhu: najít gestapáka, jenž kdysi dohnal k smrti jeho snoubenku. Střetnutí s ním i Ravicův plán odplaty, stejně jako osudové setkání s Joan Madouovou, která je jako on bez vlasti a bez domova, a průběh jejich vášnivé i tragické lásky, tvoří hlavní dějovou linii románu, jenž se stal záhy po svém vydání bestsellerem a dosáhl úspěchu i na filmovém plátně. Jeden z nejznámějších autorových románů zachycuje mnoho z vlastního osudu Remarquea i jeho generace, lidí, jejichž mládí poznamenala první světová válka a později nastupující nacismus. Vítězný oblouk napsal Remarque na počátku druhé světové války v Kalifornii, kam se uchýlil, když už se před postupující hitlerovskou mocí necítil dost bezpečný ani ve Švýcarsku ani ve Francii.

Celý tento příběh se odehrává ve Francii těsně před vypuknutím druhé světové války. Hlavní hrdina žije ilegálně ve Francii nedaleko Vítězného oblouku v hotelu Internacionalle. Jmenuje se Ludwig Fresenberg (ve Francii si říká "Ravic"), pochází z Německa a pracuje jako lékař.
Příběh začíná tehdy, když Ravic potkal neznámou ženu, jež potřebovala pomoci. Nejdříve odmítala jeho pomoc, ale nakonec svolila. Pomohl ji a zavedl ji na bezpečné místo, kde se najedli, popili a ona se mu svěřila, co se jí stalo. Dovedla ho do svého bytu, kde byl její manžel mrtvý. Vše jí pomohl zařídit a zavedl ji do hotelu, ve kterém mohla dál žít. Od přítele jí sehnal i práci v klubu Šeherezáda, kde měla zpívat a kde trávil Ravic dost času se svým přítelem Morosovem.
Časem se mezi Ravicem a neznámou Joan Madouovou začalo měnit přátelství v lásku. Ravic si to nechtěl připustit a stále ji odmítal. Joan se do něho bláznivě zamilovala a nemohla už bez něho být. Chodila za ním často do hotelu, kde spolu spávali, ale vždy musela zase odejít - to si přál Ravic. On dost času trávil v nemocnici, kde pomáhal doktorovi Durantovi. Ten byl už starý a složité operace nezvládal. Ravic dostával jen málo peněz z toho, co dostal Durant od bohatých pacientů. Další doktor Weber byl jeho velký přítel. Vše o něm věděl. Jednou se stalo něco, čeho se Ravic dost obával. Šel po ulici, kde spadlo lešení a nutně potřebovali doktora. Ravic pomohl...bohužel ale musel vypovědět, co se stalo a prokázat se platnými papíry totožnosti a že tu smí bydlet a pracovat. Weber se mu snažil pomoci, ale marně. Kvůli tomuto incidentu ho vyvezli do Švýcarska.
Vrátil se až po 3 měsících. To už Joan nedoufala, že by se kdy vrátil a zabydlela se u nějakého herce. Nakonec se ale vždy vracela za Ravicem a milovala jen jeho - nedokázala však vydržet jen s ním, něco jí u něho chybělo; chyběl jí chlap, který by se o ni zajímal, věnoval se jí a hýčkal ji. To Ravic neuměl. Přesto ji ale něčím zvláštním přitahoval. Ravic se chtěl od Joan odpoutat a už s ní nechtěl být. Alespoň si to myslel, že by to tak měl udělat, aby neubližoval ani jednomu z nich.
Jednou, když takhle seděl v baru, někoho zahlédl - vše mu zapadalo do sebe; oblečení, chování, postava, vzhled, na ruce prsten, pohyby, vše prostě nasvědčovalo na jednu osobu. Myslel si, že to je jen sen a že to není pravda. Mýlil se, byla to skutečnost. Haak byl Němec, který patřil ke gestapu a který ho spolu s jeho přáteli a milující milenkou mučil v německém koncentráku. Stalo se to, že ho Haak nepoznal a že se s ním začal úplně normálně bavit jako s přítelem Němcem. Ravic si vše promyslel a za několik týdnů, s pomocí jeho přítele (připravil mu auto a zbraň), se pomstil - Haaka zabil a následně zahrabal. Vše proběhlo hladce a Ravicovi se ulevilo.
Jednoho dne zazvonil telefon...byla to Joan. Opět jí nevěřil, že se jí něco stalo (už několikrát to udělala jen proto, aby za ní přišel). Tentokrát se ovšem mýlil. Přišel za ním herec, s nímž Joan žila a vzal ho k ní do bytu. Uviděl ji ležet na posteli v kaluži krve. Herec ji postřelil. Ravic dělal vše, co mohl, ale už se nedalo nic dělat. Poslední minuty u lůžka oba mluvili pravdu, bez lhaní a předstírání. Každý mluvil jen za sebe, jak nikdy předtím. Oba se hrozně milovali, ale nebylo jim to přáno. Ten den začala ve Francii válka. Ravic se rozloučil s přítelem Morosovem a šel do hotelu. Věděl, že by ho stejně někde chytli, a tak šel a vše přiznal. Ještě poprosil Webera, aby zařídil vše kolem pohřbu Joan. Sbalil si pár věcí a společně s ostatními uprchlíky je odvezli z Francie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Mlázovská, 06.11.2002

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Vítězný oblouk







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)