ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Na západní frontě klid (25)

Román Na západní frontě klid vycházel zprvu časopisecky v Ullsteinově "Vossiche Zeitung" (1928). V roce 1929 vyšel pak knižně.
Vypráví o osudech studentů, jež v útlém věku dobrovolně narukovali do armády. Dílo je vyprávěno očima Paula Bäumera a líčí hrůzy války, smrt Paulových přátel, kteří spolu s ním dobrovolně vstoupili do armády.
Kapitoly jsou v Remarqueově knize řazeny chronologicky. Děj má velice rychlý spád, neboť užité věty jsou krátké a stručné, ale přesto výstižné. Vzhledem k tomu, že Remarque psal často různé články do novin, je v románu patrný publicistický i dokumentaristický styl psaní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 2011 (9. vydání). Z německého originálu Im Westen nichts Neues přeložila Ivana Parkmanová. Počet stran: 183. ISBN 978-80-249-1395-7.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Erich Maria (Paul) Remaque byl v 18 letech odveden na vojnu a rok poté byl vyslán na západní frontu, byl ale zraněn v prvním měsíci služby a zbytek války zůstal v nemocnici. S nástupem fašismu byl zbaven německého občanství a 1939 emigroval do USA. Roku 1970 umírá na srdečnou chorobu.

OBSAH:

Vypravěč Paul Bäumer, 19letý německý a frontový voják, se představuje v okamžik, kdy jeho jednotka po návratu z fronty čeká na výdej jídla. Paul popisuje také své kamarády. Nejdříve ty, se kterými chodil do stejné třídy - Alberta Kroppa, Müllera, Leera, Kemmericha (ležícího v lazaretu) a Josefa Behma (již mrtvého) -, dále pak ty, jež potkal na vojně - Tjandena, Haieho Westhuse, Deteringa a Katzcinského.

Paul střídavě vypráví dění mimo frontu (například smrt raněného Kemmericha) a události z minulosti: důvod odchodu na vojnu, o rasu Himmelstossovi z výcvikového tábora (šikanátorské techniky výchovy a Paulovu následnou pomstu).

Po doplnění padlých vojáků se vrací na frontu, zde vykopají nové zákopy a čelí plynovému útoku. Po dvou dnech (osmi mrtvých a šesti raněných) se vrací zpátky na základnu. Děj se poté opakuje - nejprve jdou na frontu, vrací se zpátky, opět na frontu...

Paul dostane na dva týdny služební dovolenou, vrací se domů, kde najde svoji starší sestru, otce a matku (umírající na rakovinu). Neustále se jej však někdo ptá na situaci "venku", Paul o těchto věcech nechce mluvit, cítí se ztracený; tam, kde byl jeho domov, nezapadá a na frontu zpět nechce.

Po návratu z dovolené se shledá s přáteli a jejich pluk zrovna navštíví říšský císař. Opět jsou vysláni na frontu, jako průzkumníci, ale Paul se po dovolené cítí nesvůj. Uvízne v jámě a kvůli křížové palbě se nemůže dostat zpátky, navíc následně kvůli sebeobraně ubodá vojáka, jenž vleze do jámy k němu, což si pak velmi vyčítá.

Paulovu jednotku přidělí ke hlídání vesnice s potravinovými sklady, to si vojáci náramně užívají. Vesnici však objeví Francouzi; vybombardují ji, při čemž si Paul a Albert zraní nohu. Jsou odvezeni do "špitálu". Paulovi se noha uzdraví, je uschopněn a vrací se na frontu, Alberta pak již nikdy nevidí.

Paul zažívá smrt všech svých přátel a nakonec zůstává sám. Válka začíná být prohraná a mluví se o kapitulaci. Paul nakonec, s klidným výrazem ve tváři, padne v září 1918, kdy na celé frontě je tak tiše, že zpráva se omezila na jedinou větu: Na západní frontě klid.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Paul Bäumer - obětavý devatenáctiletý voják; ze začátku plný odhodlání, naděje válka jej však změnila - stal se tvrdším, realistou, přátelé na frontě pro něj byli víc než rodina; často vzpomíná (na mládí, oblíbená místa)
Albert Kropp - Paulův bývalý spolužák; myslí nejjasněji; kvůli zranění mu amputují nohu, proto začne přemýšlet o sebevraždě
Müller - Paulův bývalý spolužák; sní o válečné maturitě; zemřel na průstřel břicha
Leer - Paulův bývalý spolužák; nosí plnovous, má zalíbení v děvčatech; střepina mu roztrhne kyčli a on vykrvácí
Kemmerich - Paulův bývalý spolužák, jeden z jeho nejlepší přátel; umírá po amputaci nohy
Detering - sedlák, touží se vrátit na farmu za ženou; málomluvný; pokusí se dezertovat, ale pohraničáři jej chytí
Tjanden - zámečník, největší "žrout" roty, "nedělňátko"; má hodně štěstí; bezstarostný, lehkomyslný
Katzcinský (Katzca) - nejlepší přítel Paula, hlava skupiny; houževnatý, chytrý, umí vše sehnat; zůstane s Paulem poslední naživu; postřelí mu nohu, Paul se jej snaží donést k záchranářům, ale Katzcu po cestě trefí střepina do hlavy a on zemře

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

  • válečný historický román
  • chronologický a retrospektivní
  • psáno v ich-formě (vypravěčem je samotný Paul)
  • děj se odehrává v období 1. světové války (1916-1918) na západní frontě u Francie
  • dílo je rozděleno na 12 kapitol

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • spisovný, hovorový (př. brajgl; fičí) i vulgární (pitomec) jazyk
  • vojenský slang (šikovatel; rekrut)
  • francouzská slova
  • živý a naturalistický popis (hlavně u zranění vojáků)
  • metafory
  • rčení

MOJE HODNOCENÍ:

Kniha mě velice zaujala. Válečnou tematiku mám celkem ráda a do příběhu jsem se vžila, prožívala jsem smrt každého z Paulových přátel. Přijde mi, že kniha perfektně vystihla válečné dění a pocity vojáků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 28.06.2019

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (25)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)