ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabiják (9)

Zabiják je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších děl cyklu Rougon- Macquartů. Smyslem tohoto díla bylo zobrazit drobné pařížské lidi, hlavně dělníky a řemeslníky a ukázat na prostředí, ve kterém žijí.

POSTAVY:

Gervaisa - hlavní hrdinka, statečně bojuje za dosažení svého cíle, ale zkáze nezabrání
Coupeau - klempíř, zprvu dobrý manžel, po úrazu se ale změní
Lantier - Gervaisin bývalý manžel, utekl jí s jinou ženou
Štěpán, Klaudius - Gervaisiny děti

DĚJ:

Příběh se odehrává ve spodině společnosti. Román líčí úpadek a zbytečný konec životů v beznadějném prostředí plném bídy, alkoholu a prázdnoty. Člověk je líčen jako jedinec, jehož chování a činy jsou určovány prostředím a dědičností. Bytost, kterou bída a alkoholismus snižují na úroveň nemyslícího zvířete.
Gervaisa přijela do Paříže se svým mužem Lantierem a dvěma dětmi. Žijí v malém hotelu a Lantier je nevěrný. Gervaisa na něho čeká i celé noci. Jednoho dne za ní přijdou její děti do prádelny s tím, že Lantier utekl s jinou ženou. Gervaisa je nešťastná a zároveň rozčílená. V prádelně se strhává bitka mezi Gervaisou a Virginií (sestra Lantierovy milenky). Nakonec mladičká žena rozchod ustojí a vede klidný život. Podaří se jí najít práci jako pradlena. To ji ale začne uhánět její hotelový soused Coupeau, poctivý klempíř. Ona zpočátku odmítá, nechce zažít další zklamání a odmítá poslouchat pomluvy lidí. Přestože její odpověď je vždy záporná, je na něho milá a usměvavá. Nakonec však podlehne a stává se jeho ženou. Coupeauova rodina (zvláště jeho sestra) novou ženu nepřijala moc hezky a Gervaisu to mrzelo. Gervaisa chtěla tichou svatbu, ale její budoucí muž si prosadil svou. Na svatbu si musel i půjčit. Po svatbě se však její život změní a ona je šťastná. Narodí se jim dcera Nana. Začne si šetřit peníze na svůj sen: chce si otevřít svou prádelnu. Její život se zlepšuje. Její muž se však jednou na stavbě zraní a naděje na lepší život se rozplynou, protože léčení je moc drahé. Gervaisa ztratí peníze na svou vysněnou prádelnu a dokonce se i zadluží. Coupeau si ale brzy zvyká na povalečský život a k tomu ve vleku kamarádů začíná i pít (přestože ví, jaký má Gervaisa k alkoholu odpor). Po čase se setká s Lantierem a přivede ho domů. Teď bydlí společně a ona se musí starat o dva opilce. Gervaisa je postupně strhávána manželovým pádem a ztrácí svou práci, později si najde ještě horší zaměstnání, než měla. Všechny peníze propije její muž. Gervaisa v zoufalství začne také pít, je ponížena. Umírá v děsivých podmínkách, ale smrt je pro ni vysvobozením. Její dcera Nana odešla a stala se prostitutkou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: K.u.k.c.a, 19.11.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Zabiják (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­