ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Zola Émile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

   
­­­­

Zabiják (17)

Jedním z nejvýznačnějších a nejznámějších románů z cyklu Rougon-Macquartů je Zabiják. Tímto dílem uvedl Zola do francouzské literatury nové románové postavy, drobné řemeslníky a dělníky. Známý naturalistický spisovatel byl první, kdo upozornil na tyto lidi, na jejich těžký život. Před ním to nedokázal ani realista Balzac, jeden z nejpopulárnějších spisovatelů 19. století, a i Victor Hugo ve svých Bídnících zapomněl na vyobrazení dělnických příslušníků. Emile Zola chtěl svým Zabijákem zapůsobit na morální svědomí čtenářů. Právě proto jim ve svém románu ukázal životní prostředí dělnictva. Drobní řemeslníci a dělníci to neměli vůbec lehké - těžká práce, nedostatek peněz, skromné živobytí... Realita byla krutá, lidé se z ní pokoušeli všemožně dostat. Jednou z věcí, jež člověku pomáhala alespoň na chvíli zapomenout na smutnou skutečnost, byl alkohol. Bohužel, mnoho lidí to s ním přehánělo, zničilo si svou vlastní osobnost a spadlo až na dno. Zolův román je tím příkladem. Autor neměl v úmyslu dělníkům lichotit, ani je očerňovat. Chtěl zachytit pouze skutečnost, kterou předtím pečlivě zdokumentoval.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2015. Přeložil Jiří Guth. Ilustroval A. Wierer. Upravil Jan Srb. Počet stran: 451. ISBN: 978-80-7390-180-6.

OBSAH:

Zabiják se odehrává v prostředí Paříže na konci devatenáctého století. Pravdivě líčí problémy a mravy dělníků, kteří nezřídka žijí v neutěšeném prostředí často ze dne na den.

Když se Gervaisa přestěhovala se svým přítelem, Lantierem, do Paříže, byla naivní. Doufala ve šťastný život za zděděné peníze po přítelově tetě. Průběhem života začala dospívat a uvědomovat si, že život je krutý a slabí v něm nemají místo. Přesto k ní byl dle mého názoru osud vyloženě krutý. Nejenže se z Lantiera vyklubal nevěrný alkoholik, ale když se dokázala vyrovnat s jeho ztrátou, vdala se, začala zakládat opravdovou rodinu a vypadalo to, že začíná svítat na lepší časy, přišla další rána. Její muž, Coupeau, se během půlroku, kdy byl zraněn a musel zůstávat doma, změnil k nepoznání. Z ideálního muže pro Gervaisu - pozorného, milého a pracovitého - se stal agresivní opilec, jenž má k pracovitosti opravdu daleko. Aby toho nebylo málo, tak se seznámil s bývalým přítelem své ženy, Lantierem, a nabídl mu ubytování. Ti dva začali společně popíjet a zadlužovat rodinu. Došlo to až tak daleko, že se museli přestěhovat do chudinské čtvrti a Coupeau nakonec kvůli alkoholu i umírá. Z jejich dcery se postupně stala prostitutka, a to už je poslední kapka i pro Gervaisu, která obdobně jako její dva partneři začala pít. Z pracovité a optimistické ženy se stala opovrhovaná alkoholička, pro níž je smrt z opilství a špíny spíše záchrana než utrpení.

HLAVNÍ MYŠLENKA A POSTAVY:

Zabiják alkohol, podle něhož se jmenuje celý román, občas dokáže udělat líné opilce i z pracovitých a slušných lidí. Přesně tohle podle mě chtěl Zola ve svém románu říci. Kdyby nebylo Coupeauova zranění, pravděpodobně by se příběh odehrával úplně jinak. Zapřisáhlý abstinent se vlivem nudy a frustrace z nicnedělání změnil na alkoholika.
Podobné to bylo i s Lantierem - jakmile se dostal k penězům z dědictví, začal žít na vysoké noze, užívat si a pít.
Myslím, že Gervaisa se k alkoholu obrátila jako k poslednímu východisku. Přišla o vše - o manžela, byt, prádelnu a nakonec i o dceru, kterou už doma nic nedrželo. Musela být již opravdu zoufalá, jelikož pití k smrti nenáviděla kvůli svým rodičům...

Zároveň mi přišlo, že se Gervaisa od začátku málo snaží prosadit svůj názor. I když věděla, že ji Lantier podvádí, vše mu víceméně tolerovala a chtěla stále zůstat s ním. Je však možné, že to je zčásti dobou, ve které měli muži v rodině hlavní slovo, ale i přesto si myslím, že si mohla více stát za svým. Ve velmi špatné situaci byla i Nana, dcera Gervaisy a Coupeaua, jelikož pro ni muselo být velmi těžké vyrůstat v tak zkaženém prostředí a z toho důvodu utíkala z domu a začala prodávat své tělo. Zarážela mě taky krutost a lhostejnost Lorilleuxových, kteří se otočili zády k Coupeauově matce i ostatním a žili si vlastní život bez ohledu na problémy ostatních.

KOMPOZICE A JAZYK:

Autor využívá vulgarismy, nespisovné výrazy i slang, aby co nejlépe přiblížil prostředí čtenáři. Děj je psán chronologicky bez větších odboček. Velký význam má popis věcí i chování lidí, který je občas velmi zdlouhavý. Vše je psáno velmi naturalisticky a pesimisticky, příběh končí smrtí hlavní hrdinky, která je pro ni spíše záchranou než čímkoliv jiným.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zola ve svém románu dokáže skvělým způsobem vylíčit krutost doby a popsat příběh z pohledu dělníka. Vše se snaží popisovat přesně, bez okolků a kudrlinek kolem, což je mi sympatické. Snaží se varovat před alkoholismem, upozornit na chyby společnosti a obtížný život dělníků. Celkově byl příběh velmi smutný a pesimistický, jelikož se hlavním postavám v podstatě nic nepodařilo. Velmi mi vadila pomalost, jakou děj plyne. Autor vše natahuje a příběh je opravdu zdlouhavý. Dohánělo mě k šílenství, že je několik desítek stránek věnováno popisu jednoho dne a poté vše přeskočí o šest let dopředu. Knížka má tudíž malý spád, a proto mne celkově příliš nestrhla ke čtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 27.04.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Émile Zola - Zabiják (17)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)