ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabiják (10)

  • realistický román

Otřesný a pravdivý obraz bídy pařížské dělnické chudiny za druhého císařství. Autor si vytkl za hlavní cíl upozornit veřejnost na špatné životní podmínky pracujících a na zhoubný důsledek z toho pramenící - násilně rozšířený alkoholismus, který ničí lid. Proto chtěl v Zabijáku vykreslit obraz, který by už v sobě měl své mravní naučení, který by mluvil sám za sebe a k němuž by nebylo třeba nic dodávat.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž - Francie, 2. polovina 19. století

OBSAH:

Gervaisa se přestěhuje se svým manželem Lantierem a syny Klaudiem a Štěpánem z venkova do Paříže, protože Lantier zdědil po své matce peníze a myslí si, že se jim ve městě povede lépe. Peníze ovšem rozhazují na všechny strany, musí se přestěhovat do horšího hotelu a Lantier nakonec utíká s jinou. Gervaisa pracuje jako pradlena u paní Fauconnierové, ale touží mít prádelnu vlastní. Seznamuje se s klempířem Coupeauem, i přes rozpory s Lorilleuxovými (příbuzní Coupeaua) je svatba a narodí se jim dcera Nana. Za společně našetřené peníze si chtějí založit vlastní prádelnu, Coupeau však padá ze střechy a úspory jdou na jeho léčení. Avšak mezitím zleniví a do práce se mu po vyléčení už nechce a nechává se živit Gervaisou. Kovář Goujet je do Gervaisy zamilovaný a na prádelnu jim půjčuje peníze. Lantier se mezitím vrací, získává si přízeň Coupeaua a nakonec se k nim i nastěhuje, svádí Gervaisu a Coupeaua učí pít. Tak nakonec projí a propijí celou živnost. Stěhují se do chudého bytu, Lantier zůstává v krámu, Nana utíká z domu, Gervaisu nechtějí nikde zaměstnat, a tak také začíná pít. Coupeau se dostává do blázince a nakonec umírá, Gervaisa je vystěhovaná z jejich chudého bytu do tmavé díry po bezdomovci Bru, kde je na konec nalezena mrtvá.

Kniha je rozdělena na kapitoly arabskými číslicemi I až XIII. Vyprávěna je autorem, součástí je spousta přímých řečí, doplněné řečnickými otázkami, kterými se ptají postavy románu.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Gervaisa - ohleduplná žena, která se snaží pomáhat (př. bezdomovec Bru), ale která je nakonec zničena penězi a tvrdým osudem svého života
Lantier - zkažený penězi, využívá ostatní
Coupeau - poctivý a hodný klempíř, který po úrazu zlenivěl, příliš důvěřivý, nakonec zničen alkoholem
Lorilleuxovi - sobečtí, závistiví, lakomí a vychloubační
Nana - zkažená prostředím, v jakém vyrůstala

CITÁT Z KNIHY:

...Coupeau vstal a začal se zlobit, protože si myslel, že ho podezírají, že pil kořalku. Přísahal na svou hlavu, na hlavu své ženy a svého dítěte, že v sobě nemá ani kapku kořalky. Přišel až ke Klementě a dýchl jí do obličeje, aby se přesvědčila. Ale když strčil nos až k jejím holým ramenům, začal špásovat. Musí se prý podívat. Klementa složila košili na zádech, přejela ji žehličkou po obou stranách a žehlila teď manžety a límec. Protože se však na ni Coupeau pořád tlačil, udělala špatně záhyb a musela naškrobenou látku znovu nakropit kartáčkem, který ležel v talíři. "Milostpaní, řekněte mu, ať na mě takhle nedotírá!" postěžovala si. "Nech ji, ty nemáš opravdu rozum!" řekla klidně Gervaisa. "Máme moc práce, rozumíš?" Mají moc práce a co má být? On za to přece nemůže. A nedělá nic špatnýho. Nesahá, jenom dívá. Od kdypak je zakázáno koukat se na pěkný věci, když je pánbíček stvořil?...

JAZYK:

Kniha se velmi dobře čte, neobsahuje zbytečné archaismy ani spisovnou češtinu. Převládá hovorový jazyk, časté slangové výrazy - do frcu (zastavárna) apod., mnoho popisů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Je to výborné čtení, čtenáře zaujme nejen dějem - věrným popisem alkoholismu a jeho následků, ale také velmi přátelským jazykem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: pepinka, 26.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Zabiják (10)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­