ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Frynta Emanuel (*03.01.1923 - †11.10.1975)

­­­­

Moudří blázni (2)

- knížka historek, pohádek, povídek a veršů o moudrém bláznovství a bláznivé moudrosti

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v roce 1981, 220 stran

OBSAH:

  • soubor pohádek a příběhů
  • kniha se skládá ze čtyř částí:
    1. Kdo to pozná, kdo to ví, co je moudrost a co bláznovství - příběhy nejen z cizích zemí, biblické příběhy
    2. Bratr Jan Paleček, Kacafírek, Enšpígl, Nasreddin a Josef Švejk
    3. Moudré bláznovství humoru - soubor umělých povídek
    4. Šaškové královny poezie - říkadla, písně

Zlodějská daň
Když se Ooka stal guvernérem města Jeddo, rozhodl se vyřešit problém vysokého množství krádeží ve městě. Občané žádali městskou radu, aby byl zvýšen počet strážníků. Páni radní s tím nesouhlasili, protože patřili mezi zloděje. A tak jim Ooka navrhl nové řešení.
Zloději přijdou zaplatit daň a dostanou potvrzení. Když budou přistiženi při krádeži s potvrzením, nebudou nijak postihováni. Pokud s sebou potvrzení mít nebudou, čeká je trest smrti. Páni radní rádi souhlasili a těšili se, jak budou příště krást s potvrzením v kapse.
Ve stanovenou dobu se sešlo spoustu lidí k zaplacení daně, která byla dost vysoká. Když všichni zaplatili, nadešel čas na předání potvrzení. Bylo z topolového dřeva, vysoké jako dospělý muž a uprostřed mělo otvor pro hlavu. Zloději protáhli obličeje - s něčím takovým se přece nedá krást! Ještě víc byli zaraženi páni radní. Zákon však byl podepsán, a tak se nedalo nic dělat.
Město Jeddo mělo na dlouhá léta od zlodějů pokoj.

O moudrosti Šalamounově
Král Šalamoun byl všude znám svou chytrostí a spravedlností. Jednou za ním přišly dvě ženy a žádaly, aby je rozsoudil.
Jedna měla v náručí nemluvně. Její dítě zemřelo, tak ho vyměnila s potomkem druhé ženy a nyní tvrdila, že je její. Pravá matka to samozřejmě popírala.
Šalamoun nechal přinést meč a rozkázal, ať dítě rozetnou a každé ženě dají polovinu. Tehdy se pravá matka dítěte lekla a řekla, ať dítě nezabíjejí a dají ho radši celé druhé ženě. Tak Šalamoun poznal, že ona je pravá matka a dítě jí vrátil.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tyto příběhy o moudrosti a spravedlnosti mě zaujaly. Zajímavá je také úvodní rozprava "Co to vlastně znamená moudrý blázen?", která inspiruje k myšlence, že název tohoto souboru nemusí být nutně považován za oxymorón.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 08.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Moudří blázni, Moudří blázni (2), Moudří blázni (3)
-Písničky bez muziky
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Emanuel Frynta - Moudří blázni (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)