ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

U Veliké řeky

  • podtitul: Dobrodružství dávných lovců na Vltavě

Kniha U Veliké řeky je souborem 12 příběhů - 12 kamínků, které vytvářejí jako mozaika obraz pravěku. Všechny se odehrávají kolem Veliké řeky - Vltavy. Žijí tu vedle sebe v přátelství, nebo spolu soupeří rody Medvědů, Bobrů, Sokolů, Vlků, Volavek... Potkáme Šťastnou chvíli z románu Minehava, uchvátí nás statečnost Sokolího oka a rozhořčí zrádnost Silného bobra, náš obdiv získá svým rozhodnutím a jednáním Stopař z rodů Vlků... Udiví nás krutost nejen přírody, ale také zvyků a obyčejů našich dávných předků. A na konci budeme rádi, že žijeme v 21. století!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2004 (5. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 118. ISBN: 80-00-01290-1.

OBSAH:

Kniha vypráví dobrodružství dávných lovců na řece Vltavě. Osady Vlků, Sokolů, Bobrů, Medvědů a Havranů prožívají svůj život plný nebezpečí, která jim hrozí například od dravé zvěře... Nedovedou si vysvětlit přírodní jevy, a proto si vymýšlejí nadpřirozené bytosti, kterým pak obětují dary z lovu a výdobytky matky země.

Sokolí oko se zastavil u osady Medvědů, kterou před časem přepadli kupci a odváděli dívky i dobytek. Rozhodl se, že jim půjde po krku - pronásledoval je. Šťastná chvíle, dcera náčelníka, jim uteče, ale dva zloduši ji pronásledují. Sokolí oko jí přispěchá na pomoc a udatně bojuje s dvěma kupci, až je zraněn. Náčelníkova dcera Šťastná chvíle z místa boje uniká, avšak zase se vrací, aby zraněného Sokolí oko ošetřovala.

Její otec ji prý dá tomu, kdo zabije medvěda, který ničí záhony, zabíjí dobytek i lidi. Sokolí oko to dokáže, medvědovi zasazuje smrtelnou ránu oštěpem. Silný bobr jej však zbije a ukradne mu medvědí kožešinu, kterou ukáže náčelníkovi. Chce za ženu Šťastnou chvíli...

Chystá se slavná svatba. Bude hojnost masa a medoviny...všeho dostatek. Ale osady, které sídlily u Veliké řeky, napadla zlá nemoc - mor. Dobytek i lidé umírají. Silný bobr chce vzít Šťastnou chvíli na jih k moři, protože si myslel, že tam spolu najdou lepší, šťastnější a bohatší život. Ale ona s ním odmítá jít, proto ji unesl. Na loďce však Chvíle dostává horečku, a tak ji Silný bobr vysazuje u soutoku dvou řek na břehu. Jenže netuší, že Šťastná chvíle se uzdraví. Nají se z toho, co tu nechali jako oběť jejímu duchu. Pak se vydává na cestu, jejím vodítkem je řeka Pšovka.

Kdy skončí svou pouť tato statečná dívka? Nalezne osadu s dobrými lidmi? Velký duch ji opatruj a veď!

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 14.04.2016

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - U Veliké řeky

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­