ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Osada Havranů (2)

  • podtitul: Příběh z mladší doby kamenné

Povídka o životě a příhodách členů osady rodu Havranů, ležící na Kunratickém potoku na území nynější Prahy.
Hrdinou napínavého a nenásilně poučného příběhu je mladý chlapec, který se učí lovit zvěř, snášet bolest a čelit nebezpečí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2007 (7. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 107. ISBN: 978-80-00-01767-9.

HLAVNÍ POSTAVY:

Havranpírko, Sokolí oko, Kňučím, Veveřice, Divous

DĚJ:

Kniha nás zavádí do období mladší doby kamenné na území okolo Kunratického potoka nedaleko Prahy. Hlavní hrdina románu patří samozřejmě k rodu Havranů a jmenuje se Havranpírko. Tohoto nalezence se kdysi ujal místní lovec Kňučák a vychovával jej jako vlastního syna. Havranpírko je velice bystrý, snaživý a odvážný chlapec. Vyzná se ve stopování a také má velkou slabost pro krásnou dceru náčelníkovu dceru Veveřici.
Příběh začíná uprostřed zimy a osada Havranů je velmi sužována hladem. Jedním z nejnespokojenějších obyvatel je také Divous, nezkrotný a nesnášenlivý muž. Ten se dostane do sporu s náčelníkem a nakonec i se svou ženou rod opouští. Divous je stále plný vzteku na celou osadu, a proto se jim rozhodne pomstít - prozradí sousednímu rodu Bobříků, jak mohou získat poslední bohatství osady bez boje. Bobříci vtrhnou do osady právě v době, kdy jsou všichni muži na lovu. Na odpor se jim postaví pouze mladý Havranpírko, který je útočníky zraněn. Bobříci si odvedou všechen dobytek a také unesou Veveřici. Havrani si to však nenechali líbit, s pomocí statečného chlapce Bobříky vystopují a při bitce získají zpět svůj dobytek i Veveřici.
Havranpírko brzo znovu prokáže svou odvahu. Navrátí zpět stádo, které se jim pokusí vzít Volavky a také sám zabije medvěda a je prohlášen za hrdinu. Havranpírko začíná dospívat v odvážného muže a skvělého lovce, jednoho dne však nešťastnou náhodou narazí na nejhoršího medvěda v okolí. Boj s šelmou nemá šanci vyhrát, ale na poslední chvíli mu přispěchá na pomoc mladík jménem Sokolí oko. Oba chlapci se spřátelí a po čase si slíbí věrné bratrství.
Velké rozruch ve vesnici také způsobí Veveřice, kterou se rozhodne její otec "provdat". Nápadníků má ale hodně, a tak prohlásí, že ji dá tomu, kdo za ni nabídne vyšší cenu. Havranpírkovi se podaří složit zkoušku dospělosti. Společně se Sokolím okem v lese nalézají Divouse, kterého těžce ranil medvěd. Havranpírko se sám vydává po stopách medvěda, který zranil Divouse a zabil jeho ženu. Zabije ho a získává si tím velký obdiv. Nakonec nastává svatební den Veveřice, která však stále netuší, za koho bude "prodána". Jejím manželem se díky Havranpírkovi překvapivě stává Sokolí oko a všichni jsou velmi šťastní. V závěru knihy Havranpírko získává díky své udatnosti nové jméno Bystrý havran a s ním i velkou úctu a váženost ve vesnici.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha patří k nejznámějším a nejlepším dílům literatury pro mládež. Seznamujeme se v ní se životem v mladší době kamenné a s hlavním hrdinou, opět malým chlapem. Havranpírko má v knize zobrazovat obyčejného chlapce, který zažívá první lásky, touží po dobrodružství a obdivu okolí, získává věrného přítele a díky své statečnosti zachraňuje živobytí celé vesnici.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 28.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Osada Havranů (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­